Chcesz, żeby Twoi bliscy i personel medyczny mogli lepiej Cię wspierać? Właśnie dzięki Twoim wskazówkom w planie porodu będą wiedzieć więcej o tym, na czym Ci najbardziej zależy.

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to dokument, w którym określasz bardzo precyzyjnie swoje oczekiwania wobec opieki w poszczególnych okresach porodu i opieki nad noworodkiem. Powinien on zostać omówiony przez położną lub lekarza oraz dołączony do Twojej dokumentacji medycznej. To narzędzie przygotowania się do porodu ale też komunikacji z personelem medycznym.
W szczególności możesz określić swoje potrzeby takie jak: czy chcesz być aktywna i mieć możliwość poruszania się, jakie sposoby łagodzenia bólu porodowego najbardziej Ci odpowiadają, czy zależy Ci szczególnie na ochronie krocza etc.
W planie porodu możesz podkreślić chęć odbycia nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli stan zdrowotny Twój i dziecka na to pozwala.
Wpisujesz również informacje dotyczące:
👉 miejsca i warunków porodu,
👉 obecności osoby towarzyszącej,
👉 sposobu karmienia dziecka.

Jak napisać plan porodu?

Zastanów się, jakie masz preferencje i czego chciałbyś uniknąć. Co ważne, pamiętaj, że poród może nie przebiegać tak, jak byś sobie tego życzyła — plan porodu nie jest umową. Musi być miejsce na elastyczność w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń i koniecznych interwencji.
Nawet w przypadku nieoczekiwanych wydarzeń, plan porodu pomoże Ci utrzymać koncentrację i zachować spokój. Przygotowałyśmy dla Ciebie kreator planu porodu, który jest do pobrania z naszej strony:
https://supermama.edu.pl/wp-content/uploads/2022/03/Plan-porodu-1.pdf
Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.