Terminarz wizyt stomatologicznych w ciąży

Temat wizyt stomatologicznych w trakcie ciąży wciąż pozostaje w sferze krążących mitów i powszechnie występujących przesądów. O faktach i badaniach naukowych mówiących o konsekwencjach nieleczenia zębów w ciąży, mówi się mało, albo w ogóle. Tymczasem te pokazują, że nieleczone odzębowe ogniska zapalne, mogą być przyczyną m.in. porodów przedwczesnych i niskiej masy urodzeniowej noworodków.

Czy będąc w ciąży chodzimy do dentysty?

Oczywiście, że tak. Wizyty stomatologiczne w ciąży podzielone są na wizyty profilaktyczne (służą kontroli i zapobieganiu chorobom jamy ustnej przy braku potrzeb leczniczych) oraz lecznicze (te, które polegają na leczeniu).

Wizyty profilaktyczne

3-4. miesiąc ciąży to idealny czas na wizytę stomatologiczną ciężarnej, podczas której lekarz dentysta wykonuje przegląd jamy ustnej oraz przeprowadza profesjonalny instruktaż higieny. Ogromną korzyścią takiej wizyty jest nie tylko zapoznanie się z aktualnym stanem zdrowia tkanek jamy ustnej, ale również zaznajomienie z możliwymi zmianami jakie mogą zajść później w trakcie ciąży. Efektem badania jest indywidualny plan leczenia i profilaktyki jamy ustnej oraz zaplanowanie kolejnych wizyt zgodnie z potrzebami.

W przypadku braku potrzeb leczniczych kolejna wizyta kontrolna powinna odbyć się w 8. miesiącu ciąży i kontynuacja co 6 miesięcy aż do ukończenia przez dziecko 4 lat.

Wizyty lecznicze

Najlepszym czasem do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych w ciąży jest II trymestr (pomiędzy 14, a 20 tygodniem ciąży). Warto tutaj podkreślić, że leczenie może być jednak przeprowadzone w każdym czasie, jeżeli lekarz dentysta uzna za konieczne. Zaniechanie leczenia do czasu rozwiązania stanowi większe zagrożenie dla matki i dziecka niż wdrożenie odpowiednich procedur w każdym trymestrze ciąży.

Terminarz wizyt stomatologicznych

Trymestr I:

 • zabiegi stomatologiczne konieczne z punktu widzenia lekarza dentysty,
 • edukacja w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

Trymestr II:

 • leczenie ubytków próchnicowych,
 • leczenie endodontyczne (kanałowe),
 • ekstrakcje (usuwanie zębów),
 • scaling (usuwanie kamienia nazębnego),
 • inne według potrzeb leczniczych.

Trymestr III:

 • w pierwszej połowie III trymestru kontynuujemy te same działania co w trymestrze II,
 • w drugiej połowie wykonujemy zabiegi stomatologiczne konieczne z punktu widzenia lekarza dentysty,
 • edukacja w zakresie profilaktyki stomatologicznej nowonarodzonego dziecka.

Czy są zabiegi których powinnyśmy unikać w ciąży?

 • Leczenie ortodontyczne – sytuacja bardzo indywidualna, ocena przypadku należy do lekarza ortodonty.
 • Planowane skomplikowane ekstrakcje chirurgiczne – ocena przypadku należy do lekarza chirurga.
 • Leczenie protetyczne – sytuacja indywidualna, ocena przypadku należy do lekarza protetyka.
 • Wybielanie zębów – przeciwskazane zarówno podczas ciąży jak i w czasie karmienia piersią.

Czy faktycznie ciąża psuje zęby? Jak powinna wyglądać wizyta stomatologiczna? Czy podczas niej można wykonywać zdjęcie RTG? Znieczulenie miejscowe? Jakie leki stosować na ból zęba w ciąży? Czy antybiotyki przepisane przez lekarza dentystę są bezpieczne dla dziecka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w kolejnych artykułach cyklu „Ciężarna u dentysty”.

Chcesz wiedzieć więcej?

Chciałabyś świadomie dbać o jamę ustną swojego dziecka od pierwszego dnia życia, ale nie do końca wiesz jak?

Odwiedź stronę www.dzieckoudentysty.pl i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania 🙂

Autor: mrs.stomatolog Karolina Łukaszkiewicz-Buczek

Źródło:
1. Opieka stomatologiczna w czasie ciąży. Medical Tribune / nr 1 / styczeń 2016 / Stomatologia - 0316. https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/art-0316-opieka-w-ciąży.pdf
2. Zapobieganie i leczenie choroby próchnicowej u dzieci. Redakcja Dorota Olczak-Kowalczyk, Leopold Wagner. Warszawa 2013.
3. Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy. E.Pels, A.Kobylińska, M.Kukurba-Setkowicz, A.Szulik, R.Chałas. Nowa Stomatol 2018; 23(4): 159-165.
Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

  od 2008 r.