Kalendarz ciąży: 5. tydzień ciąży w pigułce

5. tydzień ciąży oznacza, że znajdujesz się już w 2 miesiącu swojej niesamowitej podróży przygotowującej do macierzyństwa. W tym okresie możesz zrobić test ciążowy, który wykaże pozytywny wynik, gdyż poziom hormonu HCG osiągnął już wystarczająco wysoki poziom. To może być czas, gdy zaczynasz odczuwać pierwsze symptomy ciąży, takie jak zmęczenie i ewentualne nudności.

Jak rozwija się dziecko w 5. tygodniu ciąży?

Twoje nienarodzone dziecko, w tym tygodniu przeżywa istotne zmiany. Maleńki zarodek zaczyna stopniowo przekształcać się w płód, a jego serce i układ krążenia rozwijają się dynamicznie. W piątym tygodniu ciąży rozmiary twojego dziecka są jeszcze bardzo skromne, porównywalne do wielkości pestki pomarańczy. Wiesz, że twój maluch ma ogon? Wygląda teraz podobnie do kijanki, z prymitywną głową i ogonem. Niech cię to nie zaniepokoi, to tylko etap rozwoju. W piątym tygodniu ciąży odbywa się intensywny proces rozwoju. Wszystkie ważne układy ciała, w tym trawienny, krążenia, nerwowy, muszą się wykształcić. Także narządy takie jak serce, płuca i żołądek, muszą się zacząć formować. Maluch ma już rozwijające się serce, chociaż wciąż bardzo maleńkie. W tym okresie powstaje również wiele innych kluczowych narządów, w tym cewa nerwowa, będąca prekursorem mózgu i rdzenia kręgowego dziecka, która jeszcze nie została w pełni zamknięta. Jednak już w następnym tygodniu ta struktura ulegnie zamknięciu.

5. tydzień ciąży to dobry moment, aby ją potwierdzić

Jeśli chodzi o Ciebie, w tym momencie prawdopodobnie zauważyłaś brak miesiączki, co jest jednym z najbardziej oczywistych sygnałów ciąży. Dlatego teraz jest odpowiedni czas, aby wykonać test ciążowy.  Podczas gdy twoje nienarodzone dziecko rozwija się, poziom hormonu HCG we krwi osiągnął już wystarczająco wysoką wartość, aby potwierdzić ciążę za pomocą testu ciążowego. Warto także udać się do lekarza po potwierdzenie tej radosnej nowiny oraz ustalenie dalszych kroków.

Jakie są objawy ciąży w 5. tygodniu?

Przeżywanie różnorodnych emocji, od radości po niepokój, jest w tym czasie zupełnie normalne. Towarzyszą temu także wczesne objawy ciąży, takie jak zmęczenie, wrażliwość piersi czy lekkie nudności. Wszystko to jest efektem pracy twojego ciała nad wspieraniem rozwoju nowego życia, co jest niesamowicie trudnym, ale jednocześnie niezwykle pięknym procesem.

Czy możecie już przekazać radosną nowinę najbliższym?

Podczas gdy niektórzy są tak szczęśliwi, że najchętniej wykrzyczeli by tę nowinę całemu światu, to są też wśród was pary, które wolą wstrzymać się z wiadomością o ciąży. Dość popularne jest założenie, że nowinę o ciąży lepiej jest przekazać, gdy rozpocznie się trzeci miesiąc ciąży, ponieważ wówczas ryzyko poronienia znacznie spada. Bez względu na to, kiedy zdecydujecie się powiedzieć najbliższym o tym, że zostaniecie rodzicami, warto jest podjąć wspólną, przemyślaną decyzję. Porozmawiajcie o tym i wspólnie znajdźcie kompromis. 

Wskazówki jak dbać o siebie w piątym tygodniu ciąży:

  1. Jeśli chcesz potwierdzić ciążę, warto udać się na badanie krwi i konsultację wyników z lekarzem.
  2. Unikaj używania tytoniu. Ani zwykłe papierosy, ani e-papierosy nie są bezpieczne w ciąży. Palenie tradycyjnych papierosów może nie tylko obniżyć płodność, ale także zawiera tysiące szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zagrażać tobie i dziecku. Zarówno zwykłe papierosy, jak i e-papierosy dostarczają nikotynę. To ona może uszkodzić mózg i płuca dziecka, oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak poronienie i wcześniactwo. Nawet bierny kontakt z dymem tytoniowym może być niebezpieczny dla ciebie i twojego dziecka. Jeśli nie możesz samodzielnie rzucić palenia, skonsultuj się z lekarzem.
  3. Pamiętaj o regularnym ruchu fizycznym. Wykonywanie aktywności fizycznych może korzystnie wpłynąć na kondycję ciała w ciąży i na rozwój dziecka. Nawet jeśli nie masz dolegliwości porannych mdłości ani zmęczenia, nie należy teraz przesadzać z wysiłkiem. Raczej utrzymuj stały poziom aktywności fizycznej niż zwiększaj go gwałtownie. Chociaż intensywne ćwiczenia zazwyczaj są akceptowalne dla kobiet w ciąży, staraj się utrzymać poziom intensywności na około 13-14 na skali do 20. Po treningu powinnaś czuć się pełna energii, a nie zmęczona.
  4. Aby radzić sobie z wzdęciami, warto zidentyfikować potencjalne wyzwalacze i dostosować dietę odpowiednio. Wzdęcia mogą czasem wskazywać na wczesną ciążę lub owulację. Dobrze jest wówczas unikać pewnych pokarmów, które często powodują wzdęcia, jak warzywa kapustne. Zamiast tego, wybierz owoce takie jak mango lub truskawki. Dodatkowo, rozważ zamianę napojów gazowanych na zwykłą wodę, aby złagodzić objawy wzdęć.
  5. Spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, ma znaczenie nie tylko dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka, ale może także wpłynąć pozytywnie na płodność partnera poprzez zwiększenie liczby i ruchliwości plemników. Z kolei tłuszcze nasycone, obecne w fast foodach, mogą osłabić plemniki, sprawiając, że są mniej wytrzymałe. Kwasy omega-3 występują w bezpiecznych dla ciąży rybach, takich jak pstrąg i dziki łosoś. Ale warto jeść też jaja, jogurty i mleko. W przypadku trudności z spożywaniem ryb, kwasy omega-3 można również znaleźć w preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży oraz suplementach diety

Czy możesz spodziewać się bliźniaków?

To możliwe, ale aby się dowiedzieć trzeba wykonać badanie USG. W pierwszym trymestrze, zazwyczaj między 6. a 9. tygodniem ciąży, istnieją pewne oznaki wskazujące na możliwość ciąży mnogiej. Po pierwsze, mogą wystąpić wcześniejsze i dłuższe epizody porannych mdłości, wynikające z podwyższonego poziomu hormonu HCG. Dodatkowo, mogą pojawić się silne uczucie zmęczenia, spowodowane koniecznością rozwoju dwójki dzieci zamiast jednego. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, możliwy jest większy apetyt szybsze przybieranie na wadze. Nawet do około kilograma tygodniowo w pierwszym trymestrze.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

1-2. tydzień ciąży 
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.