Kalendarz ciąży: 24. tydzień ciąży w pigułce

24. tydzień ciąży to ważny moment, zarówno dla ciebie, jak i dla rozwijającego się płodu. W tym czasie twoje dziecko osiąga kolejne kamienie milowe rozwoju. Przygotuj się na kolejne wyzwania i zmiany, jakie niesie ciąża. Zobacz, czego możesz spodziewać się w tym okresie i jak zadbać o swoje zdrowie oraz dobrostan dziecka.

Jak rozwija się dziecko?

W 24. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest już prawdziwym maleńkim człowieczkiem, rozwijającym się wewnątrz twojego brzucha. Jego długość wynosi około 29 centymetrów, a waży około 450 gram. W tej fazie ciąży dziecko przybiera na wadze coraz prędzej, nawet 170 gramów na tydzień. Jest to rezultatem rosnących mięśni, organów i kości oraz gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Twarz maluszka jest już niemal w pełni ukształtowana, z kompletem rzęs, brwi i włosków. Ciekawym zjawiskiem jest to, że wciąż mają one biały kolor, ponieważ jeszcze nie nabrały pigmentu. Układ słuchowy rozwija się w tempie, które pozwala twojemu maleństwu na odbieranie dźwięków, co sprawia, że staje się bardziej wrażliwe na otoczenie. Jeśli często odtwarzasz dla niego określoną piosenkę, istnieje szansa, że będzie ją później rozpoznawać i czuć się uspokojone, gdy przyjdzie na świat.

Zmiany w ciele przyszłej mamy w 24. tygodniu ciąży

W 24. tygodniu ciąży, oprócz radości płynących z oczekiwania na przyjście na świat twojego dziecka, możesz również doświadczać pewnych dolegliwości typowych dla tego etapu ciąży. Jednym z problemów, z którymi możesz się borykać, są zaparcia. Hormony ciążowe powodują rozluźnienie mięśni jelit, co sprawia, że trawienie pokarmu trwa dłużej. Aby ułatwić sobie te dolegliwości, zaleca się picie dużej ilości wody i soku, aby przyspieszyć przesuwanie się pokarmu przez układ pokarmowy i złagodzić konsystencję stolca.

Dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha są również normalne w tym okresie ciąży. Jest to spowodowane rozszerzaniem się macicy, co wywołuje napięcie w więzadłach podtrzymujących. Chociaż okazjonalny ból jest normalny, towarzyszące mu objawy takie jak gorączka, dreszcze czy krwawienie, wymagają konsultacji z lekarzem.

Możesz również doświadczyć problemów ze wzrokiem, takich jak rozmazane widzenie. Hormony ciążowe mogą wpływać na produkcję łez i powodować nadmierną ilość płynów w oku, co tymczasowo może wpłynąć na jakość widzenia. W większości przypadków, te objawy ustępują po porodzie. Większość kobiet doświadcza także uwypuklenia się pępka. Niestety mogą wystąpić także nieprzyjemne drętwienia i mrowienia rąk, a nawet zespół cieśni nadgarstka. Ponadto migreny, skurcze nóg, oraz obrzęki.

Kilka wskazówek dla przyszłej mamy

24. tydzień ciąży to również doskonały moment, aby zacząć myśleć o przygotowaniach do porodu. Jednym z ważnych kroków w tej kwestii jest wybór pediatry dla twojego dziecka. Przeprowadź wywiad z potencjalnymi pediatrami, zadając pytania dotyczące dostępności wizyt, powiązań szpitalnych oraz preferencji dotyczących szczepień czy obrzezania. Zadbaj również o swoje zdrowie jamy ustnej. Badania sugerują, że dobra higiena jamy ustnej może wpłynąć na długość trwania ciąży. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i regularne nitkowanie mogą zmniejszyć ryzyko zapalenia dziąseł, co z kolei może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Aby skrócić siedzenie w kuchni, spróbuj gotować na kilka dni, lub mrozić dania, które się do tego nadają, abyś miała więcej czasu dla siebie. Ważne jest, aby w tym okresie zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również o emocjonalne. Rozmawiaj z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi o swoich obawach i oczekiwaniach dotyczących macierzyństwa. Dobrze jest również rozważyć wsparcie douli podczas porodu, która może być wartościowym źródłem emocjonalnego wsparcia w tym ważnym dla ciebie czasie.

24. tydzień ciąży to emocjonujący okres, pełen oczekiwania i zmian. Pamiętaj o dbaniu o siebie i swoje dziecko. Słuchaj swojego ciała i nie wahaj się szukać pomocy lub wsparcia, gdy tego potrzebujesz. Zbliżasz się coraz bardziej do spotkania z twoim maleństwem, dlatego ciesz się tym magicznym okresem w pełni!

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.