Kontynuując naszą serię artykułów o różnych dyscyplinach sportu, dzisiaj pod lupę bierzemy nordic walking. Czy chodzenie z kijkami jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Zalety uprawiania nordic walking
- Tak jak każda aktywność fizyczna, również nordic walking wspomaga naszą kondycję.
- To stosunkowo tani sport – wymaga małego wkładu finansowego. Zakup odpowiednich kijków nie powinien przekroczyć kilkuset złotych, a mogą one służyć kilka lat.
- Odciąża stawy i kręgosłup.
- Wspomaga krążenie krwi.
- Relaksuje i odstresowuje, redukuje napięcie.
- Pomaga zrzucić zbędne kilogramy i modeluje sylwetkę.
- Wzmacnia mięśnie. Nordic walking może zaangażować aż 90% mięśni w twoim ciele!
Nordic walking a kobiety w ciąży
Jeśli przyszła mama nie otrzymała żadnych przeciwskazań lekarskich do uprawiania sportu w ciąży, nordic walking może być świetną formą aktywnego wypoczynku. To przede wszystkim aktywność na świeżym powietrzu, co jest chyba największym atutem. Jeśli dołączymy do tego fajną trasę marszu, z ładnymi widokami, to wyrzut endorfin gwarantowany! Gdy ciało się relaksuje, wpływa to również pozytywnie na więzadła miednicy. Ponadto wiele kobiet w ciąży skarży się na bóle kręgosłupa, a dzięki maszerowaniu z kijkami, odciążamy go i możemy ulżyć sobie w bólu.
Wnioski?
Wnioski nasuwają się same: nordic walking to zdecydowanie dobry wybór dla kobiet w ciąży. To aktywność, która nie męczy tak organizmu, a przy tym wspomaga ogólną formę. Jednak tak jak przy każdym sporcie uprawianym w terenie, trzeba uważać na kontuzje, potknięcia, czy np. kleszcze (jeśli spacerujemy po lesie).
Autor: Anna Felska
Źródła:
1. https://www.herbapol.poznan.pl/pl/artykuly/nordic-walking-10-zalet-chodzenia-z-kijkami
2. https://canpolbabies.com/pl_PL/10318-dlaczego-warto-uprawiac-nordic-walking-w-ciazy