Szczotkowanie zębów
Podstawowymi narzędziami higienicznymi jest oczywiście szczoteczka i pasta do zębów.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów szczoteczek – manualne i elektryczne (rotacyjne, soniczne, magnetyczne). Wybierz taką, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia w tym czasie. To znaczy, że zęby są odpowiednio wyczyszczone, a ty podczas mycia nie doświadczyłaś odruchu wymiotnego. Jeśli chodzi o szczoteczki manualne, niezmiernie istotna jest technika mycia. Więc jeżeli wybrałaś ten rodzaj szczoteczki – koniecznie skonsultuj swoją technikę u higienistki lub dentysty. Szczoteczką elektryczną łatwiej jest osiągnąć należyty efekt w krótszym czasie, a technika samego szczotkowania jest również łatwiejsza. To o czym powinnaś pamiętać przy zakupie, jest stopień twardości szczoteczki. Musi być to szczoteczka miękka, która nie będzie podrażniać dziąseł. Błędne jest przekonanie, że twarda szczoteczka lepiej doczyści zęby, jest zupełnie odwrotnie – kluczowa jest technika.
Pasta do zębów jest kolejnym podstawowym narzędziem. Tutaj pamiętaj o kilku elementach. Wybierz pastę o niskiej ścierności – RDA 30-75. Dlaczego? W poprzednim artykule mogłaś przeczytać o tym jak zmiany hormonalne w ciąży wpływają na stan dziąseł. Z tego też powodu pasta do zębów musi być delikatna dla tkanek. Szczególną uwagę zwróć na pasty wybielające – te nie są zalecane w ciąży z powodu wysokich właściwości ściernych i obecności przeciwskazanych środków wybielających. Pasta do zębów powinna zawierać fluor w ilości 1450ppm – ilość wystarczająca dla osiągnięcia ochrony dla tkanek twardych.
Nitkowanie
Powierzchnie styczne nitkujemy codziennie. Najlepiej ten zabieg wykonać przed szczotkowaniem ze względu na uwolnienie przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej i resztek pokarmowych a tym samym udostępnienie ich dla składników pasty do zębów. Warto tutaj wspomnieć o irygatorze stomatologicznym. Jest również genialnym narzędziem higienicznym do przestrzeni międzyzębowych ale nie zastąpi on nitki dentystycznej!
Płukanki do jamy ustnej
Bezpośrednio po szczotkowaniu nie zaleca się płukać jamy ustnej żadnym płynem – ani wodą, ani płukanką. Jest to istotne aby nie wypłukać składników pasty. Fluor pozostały w niskim stężeniu w jamie ustnej musi mieć czas aby w niej „popracować” 😉 Po co w takim razie są płukanki? Płukanki stosujemy w ciągu dnia, pomiędzy szczotkowaniami. W ciąży zalecane są codzienne płukanki bezalkoholowe zawierające 225 ppm fluoru. Nie ma tutaj mowy o płukankach leczniczych czyli takich, które zalecone przez lekarza dentystę mają pomóc nam w terapii dolegliwości jamy ustnej – te stosujemy zgodnie z zaleceniami lekarza.
Postępowanie w przypadku wymiotów
O tym jaki wpływ mają wymioty na tkanki jamy ustnej mogłaś przeczytać tutaj.
Przypomnijmy więc kilka zasad: nie szczotkujemy jamy ustnej po epizodzie wymiotów, przepłukujemy jamę ustną roztworem sody oczyszczonej, spożywamy przekąski białkowe np. sery.
Profilaktyka profesjonalna
Mówiąc o profilaktyce nie wolno zapomnieć o profilaktyce wykonywanej w gabinecie stomatologicznym! Tutaj prym wiedzie zabieg lakierowania, czyli naniesienia na powierzchnię zęba preparatu na bazie fluoru, który utrzymując niskie jego stężenie przez długi czas działa protekcyjnie na tkanki zęba.
Warto korzystać z takich zabiegów – dzięki takim wizytom również regularnie odwiedzamy dentystę, a wykonywany przegląd stomatologiczny utwierdzi nas w przekonaniu, że odpowiednio dbamy o jamę ustną bądź pokaże w jakich aspektach powinnyśmy tę profilaktykę poprawić.
Wejdź na stronę dzieckoudentysty.pl gdzie tworzę miejsce w sieci dla zdrowego uśmiechu dzieci i korzystaj z materiałów 🙂
@mrs.stomatolog lek.dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek