Na co według Ajurwedy, znanej i cenionej na całym świecie starożytnej medycyny indyjskiej, kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę, a czego powinny unikać? Przeczytajcie kilka najciekawszych i najważniejszych punktów wybranych przez naszą lekarz ajurwedyjską. Niektóre z nich mogą cię naprawdę zaskoczyć! Zobacz jak wygląda ciąża okiem Ajurwedy.
Co mogę stosować w ciąży?
Kobieta w ciąży, pragnąca zdrowego potomstwa, powinna unikać wszelkich niesprzyjających jej potraw i aktywności. Powinna się chronić i podnosić na duchu przez dobre postępowanie. Pomoże też codzienna kąpiel oraz masowanie ciała środkami chłodzącymi bogatymi w piżmo i kamforę. Starożytni uważali wodę za źródło istnienia. Woda karmi i oczyszcza, stanowi więc niejako źródło boskości.
W diecie, o której szczegółowo pisaliśmy w naszym poprzednim artykule, powinny znajdować się mleko, masło ghee oraz żywność, która jest naturalnie chłodna i słodka.
![](https://supermama.edu.pl/wp-content/uploads/2024/04/ciaza-1024x683-1.jpg)
Ciąża okiem Ajurwedy – masaż to podstawa
Masowanie ciała to niezwykle ważny element codziennej rutyny, który rozluźni spięte mięśnie. Zadba o jędrność skóry, a także o prawidłowy przepływ krwi i limfy w organizmie, co pomaga w usuwaniu toksyn. Automasaż Abhyanga, czyli masaż ciepłym olejkiem, można stosować od piątego miesiąca ciąży.
Niektóre lecznicze olejki ziołowe mogą być wmasowywane w skórę brzucha od 7. miesiąca ciąży, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Piersi i brzuch należy masować pastą z chandana (Santalumalbum Linn.), mrinala (łodyga lotosu) lub haridra (Curcumalonga Linn.)
![](https://supermama.edu.pl/wp-content/uploads/2024/04/masaz-brzucha-w-ciazy-1024x640-1.png)
Co jeszcze radzi Ajurweda?
W 9. miesiącu ciąży kobiety otrzymują lewatywę przygotowaną z substancji o słodkich właściwościach. Jej drogi rodne nawilżane są olejem leczniczym w celu ułatwienia „wyjścia na świat” maleństwu.
Jeśli kobieta przestrzega określonego schematu żywieniowego i stosuje środki terapeutyczne, o których mowa powyżej przez cały okres ciąży, cały jej obszar rozrodczy ciała – w tym macica, talia, boki miednicy i plecy – stają się miękkie w czasie porodu. Vata funkcjonuje normalnie, mocz i stolec przebiegają płynnie, skóra i paznokcie stają się miękkie. Poprawia się stan jej skóry, a kobieta rodzi dziecko bez wysiłku.
Garbhopaghatakara bhava, czyli co wypisać ze swojego menu na czas ciąży:
- nadmiernie ciężkie do strawienia, gorące i ostre substancje,
- substancje odurzające,
- nadmierne ilości mięsa,
- wyschnięte, czerstwe, zgniłe i mokre jedzenie,
- rośliny strączkowe, produkty spożywcze powodujące zgagę, substancje ciężkostrawne lub kwaśne,
- jadalna bulwa zwana suraną (Amorphophallus), gorące mleko, czosnek i cebula.
Czynniki, które mogą wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka:
- uprawianie sportów ekstremalnych lub czynności, podczas których łatwo można doznać urazu ciała,
- spożywanie ostrych lub bardzo gorących potraw lub jedzenie zbyt mało,
- spanie i zbyt częste leżenie na plecach (ta pozycja może powodować owinięcie się pępowiny wokół szyi dziecka),
- stres – największy wróg kobiety w ciąży, powoduje on nadaktywność impulsów przekazywanych przez synopsy w ciele kobiety, co ma bezpośredni wpływ na dziecko i może powodować różnego rodzaju choroby.
Kobiecie w ciąży nie wolno jest wdawać się w sytuacje powodujące napięcie, złość i strach. Te emocje mogę przenieść się na dziecko.
![](https://supermama.edu.pl/wp-content/uploads/2024/04/kobieta-w-ciazy-5-1024x640-1.png)
Czy w czasie ciąży można uprawiać seks?
Zbliżenia intymne są jak najbardziej zalecane. Wpływają na lepsze ukrwienie narządów płciowych, przez co mięśnie stają się bardziej elastyczne i lepiej przygotowane do porodu. Odgrywają również dużą rolę dla emocji partnerów, wzmacniają poczucie bliskości, pewności siebie i poprawiają samopoczucie. U kobiet, które współżyją regularnie, często obserwuje się zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do aktywności seksualnej. O każdym z nich kobieta powinna zostać poinformowana przez swojego lekarza prowadzącego.
Podsumowując, kobieta w ciąży prowadząca niezdrowy tryb życia, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń podczas ciąży, przy porodzie, a nawet w kolejnych etapach życia dziecka. Lepiej skupić się na swoich zachciankach i pragnieniach. Radość z nich pochodząca przenosi się na płód i buduje w nim pozytywne uczucia.
Autor: Prana Spa Center