Dieta wegetariańska w ciąży to zagadnienie, które wzbudza niemałe kontrowersje zarówno w środowisku lekarskim i dietetycznym, jak i wśród samych konsumentów. Zdania na jej temat są mocno podzielone – jedni uważają ją za klucz do zdrowia, inni natomiast wiążą ją z ryzykiem niedoborów, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Czy brak mięsa w jadłospisie ciężarnej może zaszkodzić dziecku? Jak komponować posiłki, żeby zawierały niezbędne witaminy i minerały?
Dieta wegańska/wegetariańska w ciąży – pomaga czy szkodzi?
Diety bezmięsne mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Trudno wyrobić sobie o nich jednoznaczne zdanie, gdyż posiadają zarówno wady, jak i zalety. Wśród największych plusów diety wegańskiej i wegetariańskiej wymienia się wysoką zawartość błonnika, kwasu foliowego i przeciwutleniaczy, które hamują ryzyko występowania cukrzycy typu 2, schorzeń układu krążenia, a nawet niektórych nowotworów. Co więcej, sprzyjają redukcji wagi i poprawie profilu lipidowego.
Dlaczego – pomimo tylu zalet – dieta wegetariańska w ciąży wzbudza tak ogromne kontrowersje? Otóż wiele mówi się o tym, że brak mięsa w posiłkach to krótka droga do niedoboru ważnych substancji odżywczych, zwłaszcza witaminy B12, wapnia, żelaza, cynku, jodu oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Każda z nich to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia przyszłej mamy, a także prawidłowego rozwoju płodu i utrzymania ciąży do planowanego terminu porodu.
Sprawdź dietę MAMA – wyjątkowy catering dietetyczny dla kobiet w ciąży i karmiących mam
Eksperci Komitetu Nauk o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk zgodnie twierdzą, że modele żywieniowe wykluczające mięso nie są odpowiednim wyborem dla kobiet w ciąży. Podobnego zdania są specjaliści z Niemieckiego Towarzystwa ds. Żywienia (German Nutrition Society), którzy jako główny argument podają właśnie ryzyko występowania niedoborów niebezpiecznych zarówno dla matki, jak i dziecka. Czy opinie wszystkich lekarzy i dietetyków są jednogłośne? Okazuje się, że nie.
Według niektórych ekspertów dobrze zbilansowana dieta wegańska/wegetariańska może pokryć dzienne zapotrzebowanie na niezbędne witaminy i mikroelementy, a także białko i aminokwasy. Ważne, aby była ona jak najbardziej urozmaicona, nawet jeśli opiera się na samych roślinach. I tak np. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wykazuje, że odpowiednio planowane diety wegetariańskie są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe oraz mogą zapewniać korzyści zdrowotne w zapobieganiu i leczeniu pewnych chorób. Diety wegetariańskie są odpowiednie dla wszystkich etapów życia. Jakie produkty powinny znaleźć się w bezmięsnym jadłospisie? Lista jest naprawdę długa!
Dieta wegetariańska w ciąży – jak powinna wyglądać?
Dieta wykluczająca mięso wcale nie musi być restrykcyjna i monotonna. Umożliwia ona komponowanie różnorodnych posiłków, obfitujących w szereg substancji odżywczych. Niekiedy może zaistnieć konieczność wdrożenia dodatkowej suplementacji, dlatego w razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem.
Po jakie produkty najlepiej sięgać w przypadku diety wegańskiej, wegetariańskiej, laktowegetariańskiej, pescowegetariańskiej, owowegetariańskiej czy laktoowowegetariańskiej? Oto kilka przykładów:
- witamina B12: produkty wzbogacone o tę witaminę, w tym algi morskie, napoje roślinne, płatki zbożowe, tempeh, tofu;
- żelazo: orzechy, zielone warzywa liściaste, fasola (najlepiej spożywać je w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C);
- wapń: fortyfikowane napoje roślinne, migdały, nasiona sezamu, biała i czerwona fasola, jarmuż, brokuły, rzepa, kapusta włoska i pekińska, produkty sojowe, wody mineralne;
- cynk: orzechy, nasiona, pestki dyni, płatki owsiane, ziarna maku, siemię lniane, kasza gryczana, jajka;
- jod: ryby, orzechy, jajka, nabiał;
- omega-3: ryby, oleje roślinne;
- białko: ciemnozielone warzywa, orzechy, nasiona, kiełki pszenicy, rośliny strączkowe, nabiał, produkty sojowe.
Warto jednak pamiętać, że niedobory pokarmowe mogą wystąpić zarówno w diecie, w której się spożywa mięso jak i w diecie wegetariańskiej, jeżeli jadłospis nie jest prawidłowo skomponowany. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz potomstwo zwracaj szczególną uwagę na to co jesz, tak aby dostarczyć sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych, o których wspomniano w artykule.
Catering dietetyczny – bezpieczeństwo i wygoda na wyciągnięcie ręki
Nie ulega wątpliwości, że opracowanie odpowiedniego jadłospisu może stanowić nie lada wyzwanie i to nie tylko na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Jest to szczególnie skomplikowane w przypadku przyszłych mam, które wykazują większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Masz problem z samodzielnym komponowaniem swoich posiłków? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie catering dietetyczny! Love Catering – na przykład – dysponuje ofertą dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a do tego oferuje bezpłatną konsultację z certyfikowanym dietetykiem. Wyślij swoją wiadomość za pomocą formularza i daj o siebie zadbać osobom, które świetnie się na tym znają!
Autor: Ewelina Pochopień, dietetyk Love Catering