Wybór odpowiedniego imienia dla swojej pociechy nie jest łatwą decyzją. W końcu dziecko będzie je nosić do końca swoich dni. Jakie imiona królują wśród Polaków w ciągu ostatnich kilku lat?
Dla potrzeb komunikacji międzyludzkiej powstały imiona. Miały one za zadanie odróżniać od siebie poszczególne osoby. Początkowo był to zlepek dwóch słów, w którym pierwsze miało odzwierciedlać charakterystyczną cechę wyglądu np. Rufus, czyli „rudowłosy”. Później nadawano je również od wykonywanego zawodu np. Szydło, czyli od szewca, bądź od planowanej przyszłości maluszka przez jego rodziców np. Wojsław — wojownik. Imię miało również chronić np. Anzelm, czyli strzeżony przez bóstwa skandynawskie. Historii wielu z nich można doszukiwać się w formach religijnych, nawiązujących bezpośrednio m.in. do Boga np. Bogusław, czyli „sławiący Boga”. Prawdopodobnie męskie imiona powstawały pierwsze, a damskie to forma ich przekształcenia.
Wybór imienia dla swojego dziecka nie należy do łatwych zadań, ale rodzice mają na to całe 9 miesięcy. Wiele dorosłych osób nie lubi swoich imion i nie chciałoby powtórzyć takiej sytuacji z własnymi brzdącami. Na ich decyzję wpływ ma wiele czynników. Dla jednych kluczowa jest tradycja rodzinna i nadawanie imion po swoich dziadkach, pradziadkach i dalszych pokoleniach. Inni natomiast kierują się panującą modą oraz aktualnymi trendami. Co roku w klasyfikacjach znajdują się poszczególne imiona. Nie da się ukryć, że od trzech lat zmieniają one tylko pozycję w rankingu.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek od ponad 20 lat
Największymi ulubieńcami od kilkunastu lat wstecz jest niezmiennie m.in. Zuzanna. Julia, Zofia czy Maja. Pierwsze z nich króluje od 2001 roku, a apogeum osiągnęło w 2008 – 10710. Nigdy jednak w rankingu nie upadło niżej niż na podium. Podobnie jest z Julią. Imię to w 2008, czyli szczytowym momencie otrzymało ponad 17 tys. dziewczynek, z każdym kolejnym rokiem ilość nieco spadała, ale nadal znajduje się w klasyfikacji najpopularniejszych imion damskich. Zofia sukcesywnie rośnie w sile od 2006 roku, ale w 2019 było ich najwięcej, bo ponad 8 tys. małych dam otrzymało to imię.
Najpopularniejsze imiona wśród dziewczynek i chłopców w 2021 roku według danych z Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24. 01. 2022 roku
Męskie
- Antoni – 7821
- Jan – 6975
- Aleksander – 6919
- Franciszek – 6629
- Jakub – 6427
- Leon – 5296
- Mikołaj – 5205
- Szymon – 4962
- Filip – 4884
- Stanisław – 4679
Damskie
- Zuzanna – 6562
- Zofia – 6325
- Hanna – 6065
- Julia – 5954
- Maja – 5585
- Laura – 5569
- Oliwia – 4770
- Alicja – 4767
- Lena – 4599
- Pola – 4483
Imiona, które wychodzą całkowicie z obiegu
W Polsce pojawia się coraz więcej zagranicznych imion, w rezultacie czego wcześniej popularne tracą na popularności. Młodzi rodzice tłumaczą swój wybór chęcią ułatwienia dziecku życia np. gdy będzie chciało studiować za granicą. Niektóre polskie imiona nie należą do najłatwiejszych w wymowie. Do imion tradycyjnych oraz zagranicznych, które pojawiają się sporadycznie w Polsce, możemy zaliczyć:
Damskie
- Czesława
- Żaklina
- Bronisława
- Janka
- Żaneta
- Marzena
- Bożena
- Bogumiła
- Leokadia
- Nora
Męskie
- Kostek
- Eustachy
- Arnold
- Dobromił
- Wacław
- Izydor
- Euzebiusz
- Dymitr
- Kasjusz
- Gilbert
Zwyczaje, które odchodzą w niepamięć w związku z nadawaniem imion
W każdym kraju tradycja oraz zwyczaje odgrywają kluczową rolę. Jednak z roku na rok od niektórych się odchodzi bądź całkowicie o nich zapomina. Do takich zaliczyć możemy m.in. nadawanie imienia dziecku po jego zmarłym wcześniej rodzeństwie. Aktualnie większość osób, aby uczcić pamięć zmarłego dziecka, zostawia je tylko i wyłącznie dla niego. Kolejnym zwyczajem, który słabnie z roku na rok, jest nadawanie pierwszym synom imion dziadków lub ojców. W ten sposób przeplatały się w rodzinie dwa — trzy imiona męskie.
Data narodzin kiedyś mocno zawężała możliwość wyboru, ponieważ nazywano niemowlę imieniem świętego, który patronował temu dniu, np. jeśli dziewczynka urodziła się 26 lipca, stawała się Anną. Wiele ludzi do dziś nosi dwa imiona. Zapoczątkowane zostało to w XVI wieku wśród szlachty. Nadawane drugie i trzecie – miały należeć do osób świętych np: Maria, Teresa, Antoni, Jan itd.
Warto również mieć na uwadze, że nie na wszystkie imiona może zgodzić się urzędnik. Nie można nazwać swojego dziecka w sposób ośmieszający oraz nieprzyzwoity. Określone jest to dokładnie w prawie o aktach stanu cywilnego w art. 59. Ponadto powinno wskazywać na płeć maluszka.
Źródło: 1. Imiona nadane dzieciom w Polsce w latach 2000-2019 - imię pierwsze w Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, dane na dzień 21.02.20. 2. Imiona żeńskie nadane dzieciom w Polsce w 2021 r. - imię pierwsze w Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, dane na dzień 24.01.22 3. Imiona męskie nadane dzieciom w Polsce w 2021 r. - imię pierwsze w Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, dane na dzień 24.01.22
Autor: Wioletta Michalak