Jak wrócić do formy po ciąży? Poznaj skuteczne wskazówki

Ciąża to wyjątkowe, choć niekiedy wymagające doświadczenie. W ciągu 9 miesięcy w organizmie kobiety zachodzą różnorodne zmiany, począwszy od hormonalnych po emocjonalne i fizyczne. O ile hormony i nastrój potrafią uregulować się jakiś czas po rozwiązaniu, tak doprowadzenie ciała do dawnej kondycji, wymaga podjęcia pewnych działań.

Jak wrócić do formy po ciąży i cieszyć się dobrym zdrowiem? Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta po porodzie i już dziś wprowadź zmiany do swojego jadłospisu!

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta kluczem do sukcesu

Większość kobiet wyobraża sobie powrót do formy po porodzie jako zrzucenie nadprogramowych kilogramów i dopięcie się w ulubionych spodniach. Oczywiście, dobre czucie się w swoim ciele jest jak najbardziej istotne. Jednak priorytetem powinna być nie estetyka sylwetki, a nienaganna kondycja zdrowotna, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie.

Aby ułatwić organizmowi regenerację po 9 miesiącach intensywnych zmian, należy zapewnić mu bodźce z zewnątrz. Z pomocą przyjdą Ci nie tylko ćwiczenia oddechowe, stabilizujące postawę czy wzmacniające mięśnie dna miednicy. Zalecane są też zmiany w jadłospisie, dzięki którym dostarczysz niezbędne witaminy i minerały. Jak skomponować dietę po porodzie? Poznaj kilka praktycznych wskazówek!

Dieta po porodzie – jak powinna wyglądać? 

Jadłospis młodej mamy powinien być dobrze zbilansowany i jak najbardziej urozmaicony. Nie ma w nim miejsca na wysokoprzetworzone pokarmy, w tym słodycze, kolorowe napoje i fast foody. Co więcej, bardzo ważna jest regularność spożywania posiłków – sięgając po nie 4-5 razy dziennie, przyspieszysz swój metabolizm i unikniesz niedoborów witamin i mikroelementów.

Dieta po porodzie niewiele różni się od tej z okresu ciąży. Powinna ona bazować na produktach z każdej grupy, tj. źródłach pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i dobrej jakości węglowodanów. Warto pamiętać również o błonniku oraz substancjach odżywczych, w tym witaminach z grupy B, witaminach D, A, C i E, kwasach tłuszczowych omega-3, a także selenie, wapniu, żelazie, cynku i magnezie.

Jak wrócić do formy po ciąży za pomocą diety? Uwzględnij w swoim menu produkty mleczne, mięso, tłuste ryby morskie, jaja, orzechy, nasiona, oleje roślinne, pełnoziarniste pieczywo, kasze oraz warzywa i owoce, zwłaszcza te w surowej wersji. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu – zalecana podaż płynów to minimum 2 litry na dobę, najlepiej w postaci wody lub niesłodzonej herbaty.

Twoim celem jest nie tylko poprawa kondycji zdrowotnej, ale również powrót do dawnej wagi? Warto mieć na uwadze fakt, że kilogramy mogą szybciej spadać w trakcie karmienia piersią i to bez podejmowania konkretnych działań. Z biegiem czasu proces ten ulega spowolnieniu, dlatego należy zachować czujność i od początku trzymać się zdrowych nawyków żywieniowych.

Nie karmisz swojego maleństwa piersią? To nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji! Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć stosować głodówkę lub mocno restrykcyjną dietę. Nie zapominaj, że przez 9 miesięcy Twoje organizm ciężko pracował, żeby zapewnić Twojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju, a następnie wydać je na świat. Zdecydowanie zasługuje na to, żeby go odżywić!

Jak wrócić do formy po ciąży? Zaufaj osobom, które się na tym znają!

Niemal każda kobieta marzy o tym, żeby wrócić do formy sprzed urodzenia dziecka. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na jej samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie, które po 9 miesiącach ciąży i gwałtownych zmian w ciele, może nieco szwankować. Kluczową rolę odgrywa tutaj dieta, która ma za zadanie uzupełnić braki najważniejszych witamin i minerałów.

Skomponowanie diety po porodzie może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w tym temacie. Na szczęście istnieją rozwiązania, które mogą znacznie ułatwić to zadanie – jednym z nich jest skorzystanie z cateringu dietetycznego, który zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo, a także ogromną oszczędność czasu.

Love Catering, na przykład, oferuje specjalną dietę dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. Bazuje ona na najwyższej jakości produktach, zawierających niezbędne składniki odżywcze. Przed złożeniem zamówienia można skorzystać z darmowej konsultacji z dietetykiem i otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania. Bo jak wrócić do formy po ciąży, to pod czujnym okiem specjalistów!

Jeśli jesteś dodatkowo mamą karmiącą – przeczytaj nasz artkuł na temat diety podczas laktacji, który znajduje się tutaj.

Autor: Ewelina Pochopień, dietetyk Love Catering

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.