Kalendarz ciąży: 11. tydzień w ciąży w pigułce

Czy wiesz, że 11. tydzień ciąży to już 3 miesiąc ciąży? Twój maluch ma już palce, stopy i jest wielkości dużej truskawki. Co jeszcze pojawia się w 11. tygodniu? Przeczytaj co dzieje się z twoim maluchem i jakie zmiany zachodzą w twoim ciele. 

Jakie zmiany zachodzą u twojego malucha?

To czas intensywnych zmian. Główka twojego maluszka stanowi teraz około połowę jego długości ciała. Tworzą się mieszki włosowe nie tylko na czubku głowy, ale także na reszcie ciała. Małe rączki i stópki mają pojedyncze palce i paluszki, a to oznacza, że nie ma już żabich łapek z błonkami pomiędzy paluszkami.  Zaczynają rozwijać się paznokcie na palcach rąk i nóg. Chociaż nie można jeszcze potwierdzić płci twojego dziecka, to jeśli będzie to dziewczynka, właśnie rozwijają się u niej jajniki. Uszy są już niemal w swoim ostatecznym kształcie, otwarte przewody nosowe na końcu jego malutkiego nosa, język i podniebienie w ustach oraz widoczne brodawki sutkowe. Ciało twojego dziecka prostuje się, a jego tułów się wydłuża. Może już się rozciągać i robić w twoim brzuchu koziołki.

Objawy ciąży u mamy w 11. tygodniu

W 11. tygodniu ciąży twój lekko zaokrąglony brzuszek może być już nieco widoczny. Możesz teraz odczuwać niekomfortowe uczucie pełności w brzuchu, zwłaszcza po jedzeniu. W miarę jak macica rośnie, będzie uciskać na żołądek i jelita, wywierając większe ciśnienie na przewód pokarmowy i powodując jeszcze większe wzdęcia. Aby wzdęcia i gazy nie były tak uciążliwie, staraj się jeść lżejsze posiłki i unikać produktów, które mogą je wzmagać, takich jak na przykład fasola, napoje gazowane czy słodycze.

Nadal może towarzyszyć ci zmęczenie, które jest normalne zarówno w pierwszym, jak i trzecim trymestrze ciąży. Staraj się jeść zdrowo, odżywczo, aby dodać sobie energii i jeśli masz możliwość – ucinaj sobie regenerujące drzemki. Zadbaj także o ruch. Aktywność w ciąży jest bardzo ważna, zarówno dla rozwoju twojego maluszka, jak i twojego samopoczucia. Jeśli nie masz siły na ćwiczenia, pójdź na spacer.

W tym trymestrze często u kobiet pojawia się metaliczny posmak w ustach, co spowodowane jest wahaniem poziomu estrogenów. Ten objaw może zniknąć w drugim trymestrze, ale zanim to nastąpi, możesz sobie pomóc pijąc soki cytrusowe, lub jeśli lubisz zjeść jakieś potrawy marynowane w occie.

Jeszcze inne objawy, które mogą pojawić się właśnie w tym czasie to na przykład bardzo sucha skóra. Staraj się nie nadużywać częstych kąpieli i zadbaj o dobre nawilżenie. Może także spaść twój popęd seksualny. To normalne, że w pierwszym trymestrze spada chęć na igraszki. Jednak nie martw się na zapas – w drugim trymestrze sytuacja może się całkiem odwrócić a twój popęd wróci ze zdwojoną siłą.

Dobre rady na 11. tydzień ciąży

Między 11. a 13. tygodniem ciąży możesz wykonać badania prenatalne, które pomogą w wykryciu poważnych chorób genetycznych i innych zaburzeń. Zadbaj też o siebie i nie narażaj się na infekcje i przeziębienia. Twoja odporność może być obniżona, więc odpowiednio się ubieraj, myj ręce i zadbaj o zbilansowaną dietę oraz sen. Ważne jest też utrzymywać zdrowe zęby i jamę ustną, która ma istotny wpływ na ciążę. Nieodpowiednia higiena może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Podsumowując, 11 tydzień ciąży to czas pełen zmian i wyzwań. Pamiętaj, że każda kobieta doświadcza ciąży inaczej, więc ważne jest, abyś słuchała swojego ciała i rozmawiała z lekarzem o wszelkich obawach.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

1-2. tydzień ciąży 
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży 
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.