Kalendarz ciąży: 12. tydzień ciąży w pigułce

12. tydzień ciąży to bardzo ważny czas dla twojego dziecka. Kluczowe układy ciała twojego maluszka oraz istotne narządy, zostały już wykształcone. Za chwilę rozpocznie się drugi trymestr ciąży, a twój brzuszek stanie się bardziej widoczny. Co jeszcze zmienia się w 12. tygodniu? 

Jak wygląda i rozwija się twój maluszek w 12. tygodniu ciąży?

Twój bobas jest już wielkości limonki! Teraz następuje ważna faza utrzymania, podczas której układy płodu nadal ewoluują przez kolejne 28 tygodni. Organy zaczynają już działać. Układ trawienny płodu zaczyna używać swoich mięśni, to znaczy wykonuje ruchy skurczowe, takie jakie twój maluch będzie potrzebował po urodzeniu, aby przesuwać jedzenie przez układ pokarmowy. Jego szpik kostny pracuje nad produkcją białych krwinek, a przysadka mózgowa u podstawy mózgu rozpoczęła produkcję hormonów, które umożliwią jej za kilkadziesiąt lat własne potomstwo. Niesamowite, prawda?

Jakie objawy towarzyszą przyszłej mamie?

Powoli zbliżasz się do drugiego trymestru ciąży. Co to oznacza? Możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ niektóre nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: nudności, nadwrażliwość piersi, awersje pokarmowe czy zmęczenie, właśnie się zmniejszają. W miarę zbliżania się do końca pierwszego trymestru, twoja macica, jest wielkości dużego grejpfruta i zaczyna przemieszczać się z dna miednicy do przodu i centralnej pozycji w jamie brzusznej. Jest duża szansa na to, że to również koniec uczucia ciągłego parcia na pęcherz i oddawania moczu.

W 12. tygodniu ciąży, nadal mogą pojawiać się takie objawy jak:

  • zawroty głowy,
  • niski popęd seksualny,
  • wyczulenie na zapachy,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • wzdęcia i gazy,
  • nadmierna ilość śliny.

Jak sobie pomóc i zadbać o swoje samopoczucie?

Pamiętaj, że jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań od lekarza, aktywność fizyczna zalecana jest od pierwszych tygodni ciąży. Dbaj o ruch, ale też słuchaj swojego ciała. Jeśli nie masz siły na ćwiczenia, wybierz spacer, jogę, czy inne relaksujące zajęcia. Nie ćwicz na plecach po pierwszym trymestrze i staraj się nie wstrzymywać oddechu podczas treningu. Gdy czujesz, że czas na przerwę, zrób ją. Nie przegrzewaj się i pamiętaj o oddechu.

Jeśli towarzyszą ci dolegliwości związane z trawieniem, nudności, czy wzdęcia, noś wygodne, luźne ubrania. Opinające ubrania, szczególnie na brzuchu, w pasie, mogą nasilać objawy. Bardzo ważne jest nawodnienie! Pamiętaj o piciu wody, która jest najzdrowszym wyborem. Cały czas dbaj o zdrową dietę, w szczególności nie bój się jeść ryb. Ryby są jednym z najlepszych źródeł DHA (zdrowego kwasu tłuszczowego omega-3). W tygodniu staraj się zjeść 2-3 porcje ryb. Takich, które nie zawierają szkodliwych substancji takich jak rtęć. Polecamy tłuste ryby, takie jak: tuńczyk, łosoś (dziki) lub dorsz.

To dobry moment, aby zacząć myśleć o wyprawce!

Warto już zacząć myśleć o wyprawce i zaplanować swój budżet, aby rozłożyć wydatki na cały okres ciąży. Potrzebnych rzeczy jest wiele, a więc dobrze jest zastanowić się co jest niezbędne i sukcesywnie rozpocząć kompletowanie.

W 12. tygodniu ciąży ważne jest, aby słuchać swojego ciała i reagować na jego potrzeby. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia lub dolegliwości, zawsze skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj również, że każda ciąża jest inna, więc nie porównuj się do innych kobiet i pamiętaj o tym, aby dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

1-2. tydzień ciąży 
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży 
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży
11. tydzień ciąży

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.