Kalendarz ciąży: 13. tydzień ciąży w pigułce

13. tydzień ciąży to już ostatni tydzień pierwszego trymestru. Już niebawem poczujesz się lepiej, a niektóre ciążowe dolegliwości miną. Twój maluszek jest już wielkości cytryny! Zobacz jak rozwija się teraz twoje dziecko i jakie objawy mogą ci towarzyszyć. 

Jak rozwija się maluszek w 13. tygodniu ciąży?

Tak jak wspomnieliśmy twoje dziecko jest teraz wielkości cytryny. Jego coraz bardziej równoważy się z resztą ciała i obecnie ma około połowy wielkości całego ciała. W tym tygodniu u twojego maluszka pojawiły się już oczy, jednak są zamknięte. Zrośnięte powieki mają chronić oczy i umożliwić prawidłowy, bezpieczny rozwój. Rozwijają się także jelita oraz struny głosowe. W ramionach i nogach zaczynają formować się maleńkie kości. Maluch może gwałtownie się ruszać, a tym samym niedługo będzie mógł włożyć kciuk do ust, co jest często spotykanym nawykiem.

Jak czuje się mama w 13. tygodniu ciąży?

Kończący się pierwszy trymestr ciąży, może oznaczać, że takie dolegliwości jak: zmęczenie, nudności, wzdęcia, zaparcia, bóle głowy czy wrażliwość piersi, mogą zanikać. Niestety może być też tak, że w jakimś stopniu u niektórych te objawy będą występować przez całą ciążę.

Możliwe, że pojawiła się u ciebie nadmierna wydzielina z pochwy. Jest to zupełnie normalne. Może być cienka, o kolorze mlecznobiałym, lekko pachnąca, a czasami nawet bezwonna. Może też zwiększać się w miarę postępu ciąży. Spowodowana jest zwiększoną produkcją estrogenów oraz zwiększonym przepływem krwi do okolic miednicy. Chociaż jej nadmiar może być dla ciebie uciążliwy, to pamiętaj, że chroni kanał rodny przed infekcjami i utrzymuję zdrową równowagę bakterii w pochwie.

Jeśli wcześniej odczuwałaś spadek libido, w miarę zbliżania się do drugiego trymestru, twój popęd seksualny może wzrosnąć. Jednak jeśli tak nie jest, nie martw się. Każdy organizm jest inny. Jeśli z twoją ciążą wszystko jest ok, a lekarz nie wskazał żadnych przeciwskazań, seks w ciąży będzie całkowicie bezpieczny, a nawet wskazany z uwagi na swoje pozytywne oddziaływanie.

Kolejnym objawem, który może ci towarzyszyć będą bardziej widoczne żyły. Twoje ciało jest teraz bardziej ukrwione, aby dostarczać maluchowi wszystko, czego potrzebuje.

Nadal mogą pojawiać się awersje do niektórych pokarmów, zawroty głowy czy nawet omdlenia, a także zgaga czy niestrawność.

Porady dla mamy

Z uwagi na zwiększoną wydzielinę pochwy, wybierz bawełniane majtki. Jeśli wydzielina jest na tyle uciążliwa, użyj kładek higienicznych. Pamiętaj jednak, że dla naszej pochwy najlepsze jest wietrzenie, więc spanie bez majtek jest wskazane.

Spożywaj pokarmy bogate w żelazo, takie jak np.: wołowina, kaczka, produkty sojowe, szpinak, suszone owoce, buraki, i pij wodę z cytryną przed posiłkami. A jeśli dokucza ci zgaga, unikaj napojów zawierających kofeinę, czekolady, mięty, cytrusów oraz pikantnych lub tłustych potraw.

Pamiętaj o zdrowej diecie bogatej w składniki odżywcze, regularnym ruchu fizycznym oraz odpowiednim odpoczynku. Nie zapominaj także o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego, który będzie monitorować postępy twojej ciąży i odpowiadać na wszelkie pytania i obawy.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

1-2. tydzień ciąży 
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży 
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży
11. tydzień ciąży
12. tydzień ciąży

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.