Witaj w 27. tygodniu ciąży! To ważny okres dla ciebie i twojego dziecka. Przed tobą ostatni tydzień drugiego trymestru ciąży. W tym artykule dowiesz się jak rozwija się twój maluch oraz jakich objawów ciąży możesz spodziewać się w tym czasie.
Rozwój dziecka
Twoje dziecko rośnie szybko i ma już około 37-38 centymetrów. Jego waga może przekraczać już 900 gram. Rozwijają się umiejętności słuchowe twojego malucha, który rozpoznaje dźwięki, w tym głos twój i twojego partnera. Potrafi także już coraz lepiej rozpoznawać smaki. Jeśli zjesz coś ostrego, poczuje to w smaku płynu owodniowego po około dwóch godzinach od posiłku. W rezultacie dziecko może dostać czkawkę, ale nie martw się. Czkawka nie jest niebezpieczna dla malucha, a kolejną reakcją swojego organizmu, do której musi się przyzwyczaić.
Objawy ciąży w 27. tygodniu
Wraz z rosnącym brzuchem mogą pojawić się niektóre niewygodne objawy. Dość powszechne w tym okresie są obrzęki, szczególnie na stopach, kostkach i rękach. Może to być spowodowane zatrzymywaniem płynów w organizmie z powodu zwiększonego przepływu krwi i ucisku macicy na żyłę główną dolną. Innym powszechnym objawem jest swędzenie brzucha, spowodowane rozciągnięciem skóry. Regularne nawilżanie i picie odpowiedniej ilości wody, mogą pomóc złagodzić te dolegliwości.
Niektóre kobiety w ciąży mogą doświadczać również zespołu niespokojnych nóg, który objawia się mrowieniem i nerwowością w nogach. Ponadto mogą występować takie objawy jak: zawroty głowy, omdlenia, krwawienie z dziąseł oraz uczucie zatkanego nosa.
Jak dbać o siebie w ciąży?
Aby załagodzić obrzęki, unikaj długotrwałego stania lub siedzenia. Regularnie unoś nogi, aby pomóc w obiegu krwi. Nie ubieraj ubrań i biżuterii, które mogą uciskać. Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli objawy są nadmierne. Stosuj zrównoważoną dietę bogatą w składniki odżywcze, w tym warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka, zdrowe tłuszcze i produkty mleczne. Ogranicz spożycie produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w cukry i tłuszcze trans.
Nie zapominaj o aktywności fizycznej, jednak słuchaj swojego ciała, by go nie przeforsować. Wybierz takie formy aktywności jak spacery, pływanie czy joga dla ciężarnych, ale wykonuj także ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które są niezwykle ważne, aby przygotować się do porodu.
Każda ciąża jest inna, więc zawsze zwracaj się do swojego lekarza w przypadku jakichkolwiek pytań lub obaw. Trzymaj się zdrowo i ciesz się tym ważnym okresem w swoim życiu!
Zobacz inne tygodnie ciąży:
1-2. tydzień ciąży
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży
11. tydzień ciąży
12. tydzień ciąży
13. tydzień ciąży
14. tydzień ciąży
15. tydzień ciąży
16. tydzień ciąży
17. tydzień ciąży
18. tydzień ciąży
19. tydzień ciąży
20. tydzień ciąży
21. tydzień ciąży
22. tydzień ciąży
23. tydzień ciąży
24. tydzień ciąży
25. tydzień ciąży
26. tydzień ciąży