Od kiedy powinniśmy skupić się na jamie ustnej dziecka?
O bezzębne wały dziąsłowe niemowlęcia dbamy już od pierwszych dni życia. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Umożliwi nam usunięcie zalegających resztek pokarmu z błony śluzowej dziecka, zmniejszy ryzyko występowania pleśniawek i innych zakażeń, a przede wszystkim oswoi dziecko z naszą ingerencją w jego buzi – budując nawyk higienizacyjny. Wydaje mi się, a wręcz jestem pewna, że jest to największa korzyść higieny w tym wieku. Systematyczna pielęgnacja bezzębnej jamy ustnej, owocuje później wspaniałą współpracą rodzica i dziecka w momencie wprowadzenia szczoteczki i pasty do zębów.
Jakich przyborów higienicznych używać?
Początkowo idealnym narzędziem do oczyszczania błony śluzowej niemowlaka jest gaza nawinięta na palec. Gazę taką moczymy w wodzie przegotowanej lub soli fizjologicznej. Niektóre źródła podają również słaby napar z rumianku, lecz trzeba pamiętać, że rumianek należy do potencjalnych alergenów, dlatego należy unikać jego stosowania u tak małych dzieci.
Świetną alternatywą dla gazy są gotowe chusteczki nawilżone roztworem z ksylitolu, przeznaczone do higieny jamy ustnej niemowląt. Są one obecnie łatwo dostępne w drogeriach lub aptece, stanowią wygodną metodę, dodatkowo wzbogacając ją o dobroczynne działanie ksylitolu w jamie ustnej.
W jaki sposób stosować?
Pielęgnację jamy ustnej przeprowadzamy dwa razy dziennie: rano i wieczorem (przed najdłuższą nocną przerwą pomiędzy karmieniami). Zawijamy zwilżoną gazę lub chusteczkę z ksylitolem wokół palca wskazującego i kolejno przemywamy: wały dziąsłowe, język, błonę śluzową policzka, podniebienie. Spokojnie i bez nadmiernego nacisku, pamiętajmy, że błona śluzowa dziecka jest wrażliwa i delikatna.
Czy higiena ta jest zależna od rodzaju karmienia?
Nie. Z punktu widzenia lekarza dentysty, o jamę ustną niemowlęcia dbamy bez względu na rodzaj pokarmu. Mając na względzie najważniejszy cel, jaki przyświeca nam pielęgnując jamę ustną niemowlęcia, czyli wykształcanie nawyku higienicznego – zarówno karmiąc piersią jak i mlekiem modyfikowanym – higiena jamy ustnej jest taka sama.
Kiedy wprowadzamy szczoteczkę do zębów?
Szczoteczkę wprowadzamy wraz Z PIERWSZYM ZĘBEM.
Oczywiście higienę szczoteczką uzupełniamy o pastę do zębów z fluorem w ilości 1000 ppm, wielkość ZIARNA RYŻU.
Pierwsze ząbki niemowląt, rodzic szczotkuje dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
Higienę tę rozpoczynamy gdy tylko fragment ząbka pojawi się w jamie ustnej (nie czekamy aż będzie widoczna cała korona zęba).
Nadmiar piany ściągamy zwilżonym gazikiem z jamy ustnej dziecka.
Rodzicu pamiętaj, jama ustna niemowlęcia jest równie ważna, jak inne części jego ciała ! 🙂 Dbaj o pierwsze ząbki niemowląt. Powodzenia!
Autor: Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, stomatolog
Chcesz wiedzieć więcej?
Tutaj znajdziesz informacje na temat leczenia stomatologicznego w ciąży jak i po porodzie.
Wejdź i się rozgość – dzieckoudentysty.pl
lek.dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek