Zmęczenie
Zmęczenie i senność pojawiają się zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zmienia się nasza gospodarka hormonalna. Po 12 tygodniach twoja energia prawdopodobnie wzrośnie, po czym w ostatnim trymestrze ciąży ponownie spadnie. Jeśli zmęczenie jest zbyt duże, nie staraj się z nim walczyć, a reaguj na potrzeby swojego ciała. Zdrzemnij się w ciągu dnia i zadbaj, by zdrowo się odżywiać. Dodatkowy odpoczynek, zbilansowana dieta oraz odpowiednie ćwiczenia z pewnością dodadzą ci energii.
Ból brzucha
Ból w dole brzucha występuje najczęściej między 18. a 24. tygodniem ciąży. Twoja rosnąca macica ciągnie i napina mięśnie, które ją podtrzymują. Możesz odczuwać ostre bóle lub po prostu łagodne uczucie ciągnięcia. Często pojawia się, gdy kaszlesz, kichasz, wstajesz, siadasz, przewracasz się lub podczas stosunku.
Poinformuj lekarza, jeśli odczuwasz ból w górnej części brzucha, zobaczysz krwawienia z pochwy, kiedy ból nie ustępuje po odpoczynku lub trwa dłużej niż godzinę. Może być trudno odróżnić normalny dyskomfort związany z ciążą od bólu, który wymaga pilnej konsultacji medycznej. Dlatego, gdy martwisz się objawami, nie wahaj się i porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Ból pleców
Ból pleców jest dobrze znany przyszłym mamom i zwykle wynika z obciążenia pleców przez rosnące dziecko oraz zmian w postawie. W celu zmniejszenia bólu:
- unikaj stania na nogach przez długi czas,
- często zmieniaj pozycję,
- noś buty na niskim obcasie,
- unikaj podnoszenia ciężkich rzeczy,
- zegnij się w kolanach i trzymaj proste plecy przy schylaniu,
- unikaj zginania w talii,
- zastosuj ciepło, zimno lub ucisk na plecach,
- unikaj spania na plecach,
- zapytaj swojego lekarza o ćwiczenia, które możesz wykonywać staraj się wykonywać je każdego dnia.
Krwawienie
Nierzadko zdarza się, że w pierwszych 12 tygodniach ciąży występuje krwawienie lub plamienie z pochwy. Jeśli krwawienie wystąpi w późniejszym okresie ciąży, może to być oznaką poważnego problemu. Jeśli krwawienie pojawia się, niezależnie od ilości lub czasu w trakcie ciąży, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Unikaj seksu, ćwiczeń i wysiłku.
Zaparcia
Zaparcia są powszechne w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych, które spowalniają przepływ pokarmu przez twoje ciało. Jeśli masz zaparcia, pij osiem szklanek wody dziennie. Dołącz soki owocowe, np. sok z suszonych śliwek. Jedz pokarmy bogate w błonnik, takie jak surowe owoce i warzywa oraz otręby zbożowe. Ćwicz każdego dnia. Wychodź na długie spacery.
Niestrawność
Jeśli czujesz pieczenie w żołądku, jedz 5-6 małych posiłków dziennie zamiast trzech dużych. Unikaj pokarmów, które powodują gazy i tych, które powodują niestrawność. Nie pij płynów podczas posiłków. Usiądź podczas jedzenia. Odczekaj godzinę po jedzeniu przed położeniem się do łóżka i nie jedz przed pójściem spać. Odczekaj dwie godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Hemoroidy
Hemoroidy to żylaki lub obrzęki żył w odbytnicy. Często występują przy zaparciach. Mogą być bolesne, a wysiłek podczas wypróżnienia może je pogorszyć. Staraj się spożywać lekkostrawne pokarmy, by uniknąć zaparć lub porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Nudności i wymioty
Nudności i wymioty są częste w pierwszych 12-14 tygodniach ciąży.
- Jeśli masz nudności i wymioty, zjedz suche krakersy przed wstaniem rano z łóżka.
- Jedz pięć lub sześć małych posiłków dziennie, aby uniknąć pustego żołądka.
- Unikaj wąchania lub jedzenia pokarmów, które wywołują nudności.
- Pij dużo płynów w małych ilościach. Wypróbuj chipsy lodowe lub mrożone lody, jeśli woda powoduje nudności.
- Nie przyjmuj prenatalnej witaminy na pusty żołądek. Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli nudności lub wymioty utrudniają ci codzienne funkcjonowanie.
Obrzęk
Obrzęk jest normalnym objawem w późnej ciąży. Jeśli puchną ci nogi, podnieś je wyżej zawsze kiedy możesz. Odpoczywaj, kładąc się na lewym boku. Ogranicz słone jedzenie.
Żylaki
Żylaki to obrzęknięte żyły. Występują najczęściej w nogach, ale mogą również pojawić się w sromie i pochwie. Staraj się nie stać przez długi czas. Jeśli musisz siedzieć w pracy, często wstawaj i poruszaj się. Unikaj noszenia czegokolwiek, co krępuje nogi, na przykład podkolanówek i ciasnych skarpet.
UWAGA: ZAWSZE SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM, JEŚLI CHCESZ PRZESTRZEGAĆ NIEKTÓRYCH AJURWEDYJSKICH ŚRODKÓW DLA LEPSZEGO ZDROWIA. ROZWAŻ TEŻ KONSULTACJĘ Z LEKARZEM AJURWEDYJSKIM, BY UZYSKAĆ INDYWIDUALNE PORADY I WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DIETY I STYLU ŻYCIA.
Autor: Patrycja Szymańska, specjalistka z Prana Spa