“Aktywny rodzic” – nowe świadczenie dla rodziców

15 maja 2024 roku Sejm przyjął projekt ustawy “Aktywny rodzic”. Tak zwane “babciowe” ma być wypłacane od 1 października. Jego głównym celem jest zachęcanie rodziców do aktywności zawodowej, ale także wspieranie ich w łączeniu roli rodzica i pracownika. 

Na czym polega ustawa “Aktywny rodzic”?

Ustawa”Aktywny rodzic” zakłada wprowadzenie nowego świadczenia dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Ma być ono przeznaczone dla rodziców, którzy wracają na rynek pracy, ale nie tylko. Od 1 października 2024 roku rodzice będą mieli możliwość skorzystania z trzech różnych świadczeń:

  • „Aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe) – świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Jest to wsparcie dla rodziców, którzy wracają do pracy i potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego na opiekę nad dzieckiem. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają 1900 zł.
  • Aktywnie w żłobku” – świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie (zastąpi obecne dofinansowanie w wysokości 400 zł), kierowane do rodziców, których dzieci korzystają z instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna). Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają 1900 zł.
  • Aktywnie w domu” – świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące, dla rodziców, którzy nie wracają do pracy okresie opieki nad dzieckiem. Będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania pieniędzy na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko.

Wszystkie te świadczenia będą wolne od podatku dochodowego. 8 maja odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie, natomiast ustawa została przyjęta przez Sejm 15 maja. Budżet na ten cel zakłada 9 miliardów złotych.

Źródło: PAP

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.