Jest takie powiedzenie, że tyle ile jest osób, tyle również teorii. Podobnie jest w tematyce ciąży i porodu. Każda z nas ma wokół siebie wielu doradców: matki, babcie, ciocie, które przecież wiedzą najlepiej. Co na temat porodu naturalnego i cesarskiego cięcia jest prawdą? O tym położna Monika Bociąga.
1. Cesarskie cięcie nie boli
Wielokrotnie zdarza się, że kobieta decyduje się na cięcie cesarskie z obawy przed bólem porodowym. Istnieje błędne twierdzenie, że znieczulenie podczas cięcia cesarskiego sprawia, że ta forma porodu nie boli. Sama operacja może nie jest tak bolesna jak poród fizjologiczny, ale połóg po cięciu cesarskim jest o wiele bardziej bolesny. Podczas cięcia cesarskiego powstaje rana wskutek przecięcia wielu struktur kolejno skóry, mięśni i macicy, aby wyjąć bezpiecznie płód. Proces gojenia się rany trwa długo, każdy ruch powoduje ból, który największe natężenie ma w pierwszych dniach po operacji.

2. Po cięciu cesarskim nie będę mogła karmić piersią
W organizmie kobiety produkcja mleka przedporodowego rozpoczyna się między 16. a 22. tygodniem ciąży.
Podczas porodu fizjologicznego poziom hormonów odpowiedzialnych za produkcję pokarmu jest wyższy, niż podczas cięcia cesarskiego. Jednakże cięcie cesarskie nie blokuje ich produkcji, tylko je opóźnia.
3. Po cięciu cesarskim nie można rodzić naturalnie
MOŻNA! Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, kolejny poród może się odbyć naturalnie.
4. Cięcie cesarskie to nie poród
„Nie dałam rady urodzić”.
„Nie rodziłaś naturalnie, więc nie wiesz co to poród”.
Niezależnie w jaki sposób urodziłaś, zostałaś matką. Masz prawo być z siebie dumna, cieszyć się narodzinami dziecka i macierzyństwem. Jeśli poród nie wyglądał tak, jak sobie zaplanowałaś wiedz, że dla tej małej istotki zrobiłaś wszystko co mogłaś, a nawet więcej.

5. Blizna po cięciu cesarskim jest duża i brzydka
Obawy dotyczące wyglądu blizny po cięciu cesarskim towarzyszą kobietom po cięciu cesarskim od zawsze. Nacięcie ma długość 10-15cm i szerokość ok. 2mm i wykonane jest tuż nad linią włosów łonowych. Sposób gojenia się tkanek jest dla każdego organizmu inny. By wspomóc gojenie się blizny, kobiety wrażliwe na defekty swojego wyglądu korzystają ze specjalnych maści i kremów.

Warto również udać się do fizjoterapeuty, by pomógł w mobilizacji i elastyczności blizny. Każda blizna na naszym ciele opowiada o innej historii naszego życia. Ta przypomina Ci o urodzeniu swojego dziecka.
Autor: Monika Bociąga, położna, edukator ds. laktacji