W późniejszych miesiącach ciężarne kobiety często zmagają się również z wzdęciami, zaparciami oraz obrzękami. Jak można sobie z tym radzić? Czy zmiany w sposobie odżywiania mogą pomóc?
Poznaj sposoby na radzenie sobie z ciążowymi dolegliwościami
Nudności i wymioty
Te dwa nieprzyjemne objawy, pojawiają się na początku ciąży i mogą dotyczyć nawet 70-80% kobiet. Często określane są jako “poranne mdłości”, ale objawy te mogą pojawić się w dowolnym momencie dnia. W przypadku nudności zaleca się spożywanie częstszych oraz niewielkich posiłków. Nie należy jeść produktów przetworzonych oraz tłustych, pikantnych czy mocno przyprawionych, ponieważ mogą one nasilać uczucie nudności. Produktem, który może pomóc w zmniejszeniu tych objawów jest imbir i warto wprowadzić go do jadłospisu. Należy pamiętać, że same wymioty oraz nudności nie są niebezpieczne. Jeśli jednak te dolegliwości nie pozwalają na funkcjonowanie oraz prawidłowe przyjmowanie posiłków i prowadzą do utraty masy ciała lub odwodnienia, należy skonsultować się z lekarzem.
Zgaga
Wysokie stężenie progesteronu sprawia natomiast, że dolny zwieracz przełyku ulega rozluźnieniu, co prowadzi do występowania objawów refluksu. Uczucie zgagi jest efektem cofania się kwaśnej treści żołądkowej do dolnego odcinka przełyku. Zalecenia w przypadku zgagi są bardzo podobne do zaleceń w występowaniu nudności oraz wymiotów. Należy ograniczyć pokarmy tłuste, pikantne, kwaśne oraz napoje gazowane. Zaleca się również zmniejszenie spożycia kofeiny. Aby zredukować występowanie dolegliwości w nocy, należy spożyć kolację minimum 3 godziny przed snem. Warto również pamiętać o podniesieniu wezgłowia łóżka. Zmiana kąta położenia przełyku podczas snu, pomoże zwalczyć dolegliwości.
Wzdęcia
Ich przyczyną jest nagromadzenie się gazów w jelitach. Kobiety ciężarne są bardziej narażone na ich występowanie, ze względu na zmiany w procesie trawienia, do których przyczyniają się hormony. Bolesne wzdęcia w ciąży łatwo rozpoznać, ponieważ ich charakterystycznym symptomem jest twardość brzucha i dolegliwości bólowe, które mogą promieniować do innych części ciała. Wzdęcia w ciąży rzadko kiedy wymagają typowego leczenia farmakologicznego. Można sobie z nimi poradzić za pomocą domowych sposobów lub doraźnych preparatów bez recepty. Rozwiązaniem, które może przynieść ulgę ciężarnej, jest zmiana nawyków żywieniowych, rezygnacja z tłustych i ciężkostrawnych potraw, a także pokarmów wzdymających. Przyda się także niewielka aktywność fizyczna.
Zaparcia
Wśród przyczyn tej dolegliwości podaje się rosnący poziom progesteronu, niskie spożycie płynów oraz błonnika. Powodem mogą być również niektóre leki przyjmowane w ciąży, np. sole żelaza. Zaleceniem w przypadku zaparć jest dieta bogata w błonnik pokarmowy, zwiększenie ilości przyjmowanych płynów oraz aktywność fizyczna. Produktami bogatymi w włóknik są m.in. kasze, pełnoziarniste makarony, warzywa oraz owoce. Dietę powinno się również uzupełnić w fermentowane napoje mleczne oraz wodę. W przypadku zaparć zadbajmy o to, aby w w jadłospisie było jak najmniej potraw ciężkostrawnych, tłustych oraz słodkich.
Obrzęki
Przyczyną występowania obrzęków w czasie ciąży jest zwiększona ilość krążącej w organizmie krwi, co łączy się z zatrzymaniem wody. W czasie ciąży znacznie wzrasta stężenie hormonów: progesteronu i estrogenu, które wpływają na napięcie i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Zmiany te mogą skutkować wystąpieniem obrzęków. W przypadku obrzęków ograniczmy spożycie soli w diecie. Do produktów bogatych w sól zaliczamy m.in. produkty przetworzone, konserwowe, słone przekąski, żywność typu fast food. Warto zwrócić uwagę na pieczywo oraz produkty mleczne – ponieważ te również mogą zawierać spore ilości soli.
Dobrze dobrana dieta sposobem na ciążowe dolegliwości
Szukasz bezpiecznej diety dla kobiet w ciąży? Postaw na idealny bilans i bogactwo składników odżywczych w diecie MAMA od Love Catering. Specjalny jadłospis dla MAM, opracowany przez certyfikowanych dietetyków – w naszych posiłkach znajdziesz to, co najbardziej wartościowe dla kobiety ciężarnej i karmiącej piersią. Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami jak najszybciej i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.
Autor: Michalina Kwaczała, dietetyk Love Catering