Każde dziecko już w dzieciństwie wykazuje swój styl zachowania, a tym samym swój temperament. Głównym celem rodziców jest zdobycie umiejętności rozpoznawania, ukierunkowywania oraz wzmacniania osobowości dziecka, aby lepiej dostosowało się do społeczeństwa.
Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek mających na celu pomoc w rozpoznaniu i wzmacnianiu u dziecka jego temperamentu.
Reakcja na świat
Jedną z najważniejszych wskazówek przy rozpoznawaniu temperamentu jest reakcja dziecka. Reakcja na konflikty, przyjaźnie czy stresujące sytuacje. Autentyczna reakcja dziecka na różnego rodzaju wypadki, może wskazać mocne i słabe strony jego zachowania. Po odkryciu plusów i minusów zachowania, można pomóc wzmacniać te mocne, aby owocowały w przyszłości, ale również pomóc w pracy nad słabymi stronami.
Intensywność reakcji
W czasie obserwacji reakcji dziecka warto uważać na jego emocje, np. radość, gniew, smutek czy strach. Ważnym jest, aby umieć prawidłowo wykorzystać emocjonalne reakcje i rozumieć, jak je kontrolować. W przeciwnym razie w przyszłości może to sprawiać kłopoty, dlatego warto pracować nad tym już od dzieciństwa.
Nastrój
Częste emocje danego rodzaju mogą uosabiać codzienny nastrój dziecka. W jakim nastroju najczęściej jest dziecko? Może jest aktywne i radosne, a może smutne i samotne? Warto to zauważyć i pracować nad samopoczuciem malucha.
Temperament – akceptacja
Po odnalezieniu dominujących emocji, reakcji lub stanu dziecka warto zaakceptować to w całości. Temperamentu nie da się przerobić czy zmienić, ale można go poznać i polubić, a także nauczyć się go jak najlepiej wykorzystywać.
Temperament dziecka to źródło siły. Zadaniem rodzica jest pomaganie w rozwijaniu go. Gdy dziecko nauczy się z niego korzystać, na pewno ułatwi mu to życie w społeczeństwie.
Autor: Lizaveta Panasevich
Źródła: 1. Rozpoznać temperament – to ważne, https://childdevelop.pl/articles/psychology/5131/ 2. 9 cech temperamentu dziecka, https://tygrysiaki.pl/temperament-dziecka-a-wychowanie/ 3. Temperament Twojego dziecka: skąd się bierze? https://pieknoumyslu.com/temperament-twojego-dziecka-skad-sie-bierze/