Z jednej strony bycie mamą to wielkie wyzwanie. Jeśli już nią jesteś, to doskonale wiesz, co mam na myśli. W ciąży zdrowo się odżywiasz, dbasz o siebie, o to, by Twoje maleństwo było najbezpieczniejsze i najszczęśliwsze przy Twoim serduszku – jak to wszystko ogarnąć?
Przygotowujesz dom na przyjście nowego członka rodziny – piękny pokoik, łóżeczko, ubranka, kocyk, pieluszki. Czytasz poradniki dla mam, książki, podręczniki, „instrukcje obsługi” małego człowieka. Cały świat kręci się wokół tej istotki, która rozwija się w Twoim brzuszku.
Jak zapomnieć o zmartwieniach i wczuć się w rolę mamy? Stres w ciąży i po ciąży
Z czasem celebrujesz pierwszy uśmiech, pierwsze świadome złapanie zabawki, pierwszy ząbek, pierwszy kroczek, pierwsze słowo… Bardzo dużo tych „pierwszych” i będzie ich jeszcze więcej! Jest etap poznawania świata, nowych smaków i możliwości. Wszystko wydaje się być wyjątkowe i niepowtarzalne. Umiesz się z tego tak naprawdę cieszyć? Jest oczywiście druga strona tego medalu…
To troski, niepokój czy dobrze sobie radzisz i czy, aby na pewno, wszystko jest w jak najlepszym porządku. W głowie pojawiają się pytania:
- Czy jestem dobrą mamą?
- Czy dobrze sobie radzę?
- Jak ja to ogarnę?
- Co jeszcze mogę zrobić, żeby było lepiej?
Później dochodzą kolejne niekoniecznie potrzebne troski i wątpliwości. Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Pytania o czapeczkę, karmienie piersią, rozszerzanie diety maluszka, czy nie ubrałaś go za ciepło? To niekończąca się opowieść.
W końcu pojawia się jeszcze pytanie o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, który wiąże się często z wielkim stresem i jeszcze większą niewiadomą. Czy aby na pewno sobie poradzisz, jak połączysz pracę zawodową z byciem mamą?
Czym jest prawdziwy coaching?
Piszę o coachingu, który koncentruje się na definiowaniu i osiąganiu konkretnych celów. Obejmuje wydobywanie mocnych stron ludzi i pomaga w pokonywaniu wewnętrznych barier i ograniczeń. Coaching to proces, który zaczyna się od analizy sytuacji, w jakiej się znajdujesz, z czego jesteś zadowolona, a jakie aspekty nie satysfakcjonują Cię.
Coach pracuje na Twoich zasobach i umiejętnościach, pomaga w określeniu, jak możesz je wykorzystać w osiągnięciu swojego celu. Coach nie uczy, nie daje gotowych rozwiązań. To Twoja praca i zaangażowanie dają efekty.
Coaching to też działania na przekonaniach. Każdy z nas ma swoje bariery w postaci przekonań. Często właśnie one powstrzymują nas przed osiągnięciem naszego celu, a coach pomaga je przezwyciężyć. Po nazwaniu tego co chcesz osiągnąć, określeniu tego co już masz i czego jeszcze potrzebujesz do osiągnięcia swojego celu, wraz z coachem tworzysz plan działania, podzielony na kroki, a każdy z nich jest jasny i mierzalny.
Podczas spotkań, Ty koncentrujesz się na efektywnym działaniu i wdrażaniu swojego planu, a coach wspiera Cię obiektywnymi obserwacjami, motywacją i inspiracją.
Coaching – jakie zadawać pytania?
Przykłady tematów, z którymi można się zwrócić do coacha
- Chcę odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości. Zwiększyć pewność siebie, pokonać nieśmiałość.
- Pragnę zmienić coś w swoim życiu, ale nie do końca wiem jak się za to zabrać.
- Chcę zacząć realizować swoje plany i spełniać marzenia.
- Przede mną powrót do pracy i zależy mi na tym, by dobrze się do tego przygotować i ze spokojną głową wrócić do pracy, bez wyrzutów sumienia.
- Chcę wyznaczyć swoje priorytety i potrzebuję usystematyzowania działań.
- Chcę poprawić relacje z partnerem.
- Szukam właściwej dla siebie drogi zawodowej. Praca na etacie? Własna działalność? Która opcja jest dla mnie najlepsza?
- W czym tak właściwie jestem dobra?
- Chcę zmotywować się do działania.
Coach – w czym może Ci pomóc?
Gdy stajesz się mamą, zmieniają się Twoje priorytety, ambicje, oczekiwania, plany. Nie musisz mierzyć się sama z licznymi wątpliwościami, których przykłady podałam wyżej. Coach może Ci w tym pomóc. Wesprzeć Cię, motywować, nakręcać do działania. Coach pozna Twoje mocne i słabe strony, a następnie pomoże Ci wybrać najlepszą drogę, nie tylko zawodową.
Masz wątpliwości, czy coaching jest dla Ciebie dobrą metodą pracy? Możesz sprawdzić to w bardzo prosty sposób. Umów się na sesję coachingową
Pierwsza z nich, tzw. sesja wstępna, bardzo często jest bezpłatna. Ma na celu upewnienie się, czy Ty i coach jesteście dla siebie odpowiednimi partnerami. Dotyczy to nie tylko idei coachingu, systemu, narzędzi, jakimi pracuje coach, ale i samej osoby coacha. W końcu macie rozmawiać o bardzo ważnych dla Ciebie kwestiach. Dobrze by było, żebyś czuła, że potrafisz mu zaufać i chcesz z nim pracować. Na siłę, nic się nie uda!
Autor: Agnieszka Gajtka, mama dwóch córek, Coaching, Mentoring, Wsparcie