W ostatnim czasie mówi się, że w dużej mierze za rozstępy odpowiada genetyka i jest to po części prawdą. Możecie jednak aktywnie wspomagać swoje kruche i łamliwe włókna kolagenowe, które w zdrowej wersji są bardzo wytrzymałe.
Czym są rozstępy?
To wrzecionowate pęknięcia skóry, które towarzyszą najczęściej szybkiemu wzrostowi lub przybraniu na wadze. Szczególnie często występują na brzuchu, boczkach, dolnej części pleców, piersiach i udach. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej. Zazwyczaj są spowodowane złym funkcjonowaniem komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu.
Co należy robić, aby zminimalizować ryzyko występowania rozstępów, szczególnie w ciąży?
- Pij dużo wody. Minimum 8 szklanek dziennie. Woda nawadnia organizm, w tym naskórek i usuwa z organizmu toksyny. To one mogą być przyczyną upośledzania komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.
- Jedz owoce i warzywa. Szczególnie te, które zawierają dużo witaminy A, C i E.
Witamina C przyśpiesza produkcję kolagenu, E wzmocni błony skóry a witamina A zregeneruje tkankę. - Regularnie masuj i nawilżaj skórę Kremem Zaspa Soft Skin. Minimum raz dziennie, po kąpieli.
- Złuszczaj naskórek. Możesz to robić z powodzeniem 2-3 razy w tygodniu wykorzystując naturalne składniki np. zmieloną kawę. Pamiętaj, aby złuszczanie nie było zbyt intensywne i dodatkowo nie podrażniło skóry.
- Ruszaj się. Ruch i ćwiczenia poprawiają krążenie, a tym samym wpływają na jakość naszej skóry. Kobietom w ciąży szczególnie zaleca się jogę i pilates. Większość szkół rodzenia prowadzi również zajęcia ruchowe dla mam.
- Działaj zapobiegawczo. Szczególnie w ciąży smaruj brzuch i piersi przynajmniej raz dziennie Zaspa Soft Skin. Jeśli zauważysz pierwsze zmiany na skórze, zwiększ ilość smarowań.
Autor: Stefania Stachowska