Kiedy wykonać sesję noworodkową?

Sesja zdjęciowa z noworodkiem to świetna okazja, aby zachować nie tylko w pamięci pierwsze dni życia dziecka. Pomarszczone pięty, słodkie fałdy skóry, czułość i absolutna bezbronność – wszystko to odbija się tak żywo w pierwszych dniach życia.

Z biegiem czasu dziecko rośnie i pojawiają się nowe cechy, ale ten okres noworodkowy – taki krótki i taki słodki – to wyjątkowy czas w życiu całej rodziny.

Kiedy najlepiej zrobić pierwszą sesję zdjęciową dziecka?

Klasyczne fotografowanie Newborn jest wtedy, kiedy dziecko jest fotografowane w określonej pozycji, podczas robienia zdjęć tematycznych na przykład w koszu lub na małym łóżeczku, w różnych tkaninach i specjalnych ubraniach. Ten rodzaj fotografii stawia określone ramki. Sesja zdjęciowa odbywa się w ciągu pierwszych 2. tygodni życia dziecka. Ja fotografuję noworodki w stylu Lifestyle, a to nie wymaga wyraźnych ograniczeń, ponieważ fotografuję dziecko nie tylko śpiące, ale także podczas czuwania.

Fot. Anastazja Galeznik

FRESH48 – co to jest?

FRESH48 – to rodzaj fotografowania malucha w ciągu pierwszych 48 godzin życia. To wspaniałe ujęcia. Pod względem emocjonalnym ustępują, moim zdaniem, tylko zdjęciom porodowym. Mały, dopiero narodzony nowy człowiek. Często na takich zdjęciach dziecko jest w ramionach rodziców, ponieważ stale potrzebuje ich ciepła i wsparcia. Świetną opcją sesji zdjęciowej FRESH48 jest fotografowanie w szpitalu położniczym, po porodzie. Wówczas mama odetchnęła już po urodzeniu dziecka, ale wciąż jest okazja, aby przekazać atmosferę i atrybuty okresu porodu – oddział szpitalny, bransoletki na rączkach, wózek. Taka sesja jest dobrą alternatywą dla fotografii porodowej dla tych rodziców, którzy nie mogli lub nie chcieli zapraszać fotografa na narodziny dziecka. Taka sesja jest możliwa w szpitalu, w którym można odwiedzić noworodka z matką na sali. W sali szpitalnej naprawdę można wykonać delikatne i emocjonalne ujęcia. A jeśli przyjedzie tata – otrzymamy doskonałą pamiątkę dla dziecka jego pierwszych dni życia.

Fot. Anastazja Galeznik

Sesja Lifestyle

Fot. Anastazja Galeznik

Jak już pisałam, nie ma sztywnych ramek do sesji z noworodkiem w stylu Lifestyle. Sesję można wykonać, gdy dziecko i mama będą gotowe. Czasami ktoś potrzebuje więcej czasu, aby dojść do siebie po porodzie.

Ale nie zapominaj, że fotografia Lifestyle pokazuje nasze życie takim, jakim jest – oczami fotografa. I to są naturalne zdjęcie, bez specjalnych rekwizytów, dodatkowego połysku i super obróbki. I tak jest pięknie.
A jeśli dziecko płacze i chce być z mamą – zrobimy zdjęcia u mamy w ramionach i będzie to wspaniałe wspomnienie okresu, w którym matka i dziecko były nierozłączne. Zdjęcia takie, jak nasze życie. Naturalne i pełne emocji. Dlatego nie powinnaś czekać na idealny czas – możesz fotografować się teraz.

To kiedy właściwie zrobić sesję noworodkową?

Jeśli mówimy o sesji zdjęciowej noworodka,  to okres gdy dziecko nazywamy noworodkiem według standardów medycznych, trwa 28 dni. Ze swojej strony, jako fotograf, polecam sesję z noworodkiem w pierwszych 2-3. tygodniach życia dziecka. Dziecko wtedy dużo i mocno śpi, więc mamy więcej możliwości robienia różnych ujęć.

Od 3. tygodnia mogą już się rozpocząć wysypki na twarzy dziecka, związane ze zmianami hormonalnymi w jego ciele. Jasne, na zdjęciach usuwam to w Photoshopie, ale często jest to frustrujące dla rodziców podczas robienia zdjęć. No i dzieci bliżej miesiąca stają się zupełnie inne – to oczywiście słodkie maluchy, ale to już nie jest sesja noworodkowa. Czasami trudno jest wybrać czas, kiedy wszyscy członkowie rodziny są gotowi do sesji, zwłaszcza jeśli jest to duża rodzina, ja jako mama trzech synów doskonale to rozumiem.

To co chcę wam przekazać jako fotograf -nie zapominajcie robić zdjęć swoim maluchom. Będzie to dla was, a co najważniejsze – dla dzieci, niesamowita pamiątka. Niech zobaczą, jak wyglądały po narodzinach, jak mama całowała ich mały nos, jak tata nieśmiało trzymał w ramionach lub kołysał fitballem.

Fot. Anastazja Galeznik

Wszystkie te małe rzeczy będą drogie zarówno wam, jak i waszemu dziecku po latach. I wtedy zyskają wyjątkową wartość.

Autor: Anastazja Galeznik, fotograf

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.