Pierwsza kąpiel noworodka bywa jedną z bardziej stresujących czynności, z którymi młodzi rodzice muszą się zmierzyć. Jak robić to dobrze? O tym w artykule pisze położna Monika Bociąga.
Kąpiel po porodzie
Pierwszą kąpiel noworodka wykonuje się w celu usunięcia pozostałości wód płodowych, krwi i smółki. Należy zwrócić uwagę na jak najdłuższe utrzymanie mazi płodowej na skórze noworodka, ponieważ nawilża ona jego skórę, działa antybakteryjnie i sprzyja regeneracji naskórka. WHO rekomenduje pierwszą kąpiel nie wcześniej niż po 6. godzinie życia noworodka.

Odpowiednia temperatura to podstawa
Temperatura pomieszczenia, w którym planujemy wykonać kąpiel musi wynosić od 22C do nawet 26C, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37C. Rekomendowany czas trwania kąpieli to nie dłużej niż 5 min. Zmniejsza to ryzyko występowania stresu z zimna. Do wody należy dodać łagodne środki myjące o neutralnym lub lekko kwaśnym pH. Używanie wody bez dodatków działa wysuszająco na skórę noworodka.
Spośród wielu różnych metod kąpieli dziecka, preferowana jest kąpiel przez zanurzenie całego ciała z wyjątkiem głowy i szyi. Taka metoda zapewnia optymalny rozkład temperatury ciała noworodka. Podczas kąpieli nie należy pocierać skóry, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia naskórka. Zalecane jest delikatne obmywanie. Należy rozpocząć kąpiel od twarzy, a na końcu umyć okolicę pośladków. Myjki i gąbki to idealne środowisko dla bakterii, dlatego do obmywania stosujemy dłoń lub czystą pieluszkę tetrową, którą po kąpieli należy wyprać w wysokiej temperaturze.

Jak często kąpać dziecko?
Kąpiel nie powinna być wykonywana częściej niż 2-3 razy w tygodniu, aż do momentu raczkowania. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i częstsze mycie niszczy jej naturalną barierę ochronną. Po kąpieli zawijamy noworodka w ciepły ręcznik w celu osuszenia jego skóry. Zwracamy uwagę na osuszenie miejsc zgięć skórnych takich jak szyja, pachy czy pachwiny. Do przemywania oczu używamy soli fizjologicznej i jałowego gazika. Zaczynamy od zewnątrz do wewnątrz w kierunku nasady nosa.
U noworodków ze zdrową, gładką skórą nie ma potrzeby dodatkowego natłuszczana jej oliwkami lub emolientami. Sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych z podrażnień.

Jak dbać o pępek malucha?
Aktualnie zalecanym sposobem pielęgnacji kikuta pępowiny jest „sucha pielęgnacja”. Polega ona na codziennym umyciu kikuta wodą lub wodą z detergentem w przypadku zabrudzenia smółką lub moczem. Po użyciu delikatnych środków myjących należy dokładnie spłukać jego pozostałości wodą. Podczas mycia kikuta należy szczególnie zwrócić uwagę na jego nasadę i otaczającą skórę. Po wykonaniu pielęgnacji osuszamy kikut. Środków dezynfekujących nie stosujemy rutynowo.
Jeśli obawiasz się pierwszej kąpieli noworodka i pielęgnacji kikuta pępowinowego, pamiętaj, że w ciągu 48 godzin od momentu zgłoszenia, że ty i noworodek jesteście już w domu, odbywa się pierwsza wizyta patronażowa przez położną środowiskową. Podczas takiej wizyty możecie wspólnie wykonać pierwszą kąpiel noworodka oraz zostaniesz przeszkolona w zakresie „suchej pielęgnacji pępka”.
Autor: Monika Bociąga, położna