Kalendarz ciąży: 37. tydzień ciąży w pigułce

Gratulacje! Jesteś już w 37. tygodniu ciąży, co oznacza, że końcówka twojej ciąży jest już na horyzoncie. W 37. tygodniu jesteś w dziewiątym miesiącu ciąży i masz przed sobą tylko kilka tygodni, a może nawet dni do tej wielkiej chwili. W tym artykule omówimy wszystko, co powinnaś wiedzieć o 37. tygodniu ciąży: od rozwoju twojego dziecka, przez zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, po praktyczne porady na ten ostatni etap.

Rozwój dziecka w 37. tygodniu ciąży

Twoje dziecko w 37. tygodniu ciąży nadal intensywnie się rozwija, przygotowując się do narodzin. Choć technicznie poród w tym tygodniu jest jeszcze uznawany za zbyt wczesny, to już za dwa tygodnie, będzie uznany jako prawidłowy. Teraz twój maluch intensywnie ćwiczy różne umiejętności, które zaprezentuje po narodzinach, takie jak ssanie kciuka, chwytanie oraz symulowanie oddychania poprzez wdychanie i wydychanie płynu owodniowego. Maluszek także mruga oczami i porusza się z boku na bok, co może powodować, że jednego dnia czujesz jego pośladki po lewej stronie, a następnego po prawej.

Przeciętnie dziecko waży około teraz około 2,7 kg, choć chłopcy często rodzą się ciężsi niż dziewczynki. Dziecko nadal przybiera na wadze około 14 gramów dziennie. W miarę jak twoje dziecko zagnieżdża się w miednicy, ma coraz mniej miejsca na ruchy. Prawdopodobnie teraz czujesz więcej rozciągania, kręcenia się i wiercenia niż intensywnych kopnięć. Ważne jest, abyś codziennie czuła jakiekolwiek ruchy, nawet jeśli są one mniej wyraźne niż wcześniej. Twoje dziecko może również mieć okresy głębokiego snu, podczas których prawie się nie porusza.

Interesujący fakt: przy narodzinach obwód główki twojego maluszka będzie zbliżony do obwodu klatki piersiowej. Obecnie główka nadal rośnie, a na ramionach i biodrach dziecka odkłada się tłuszcz, tworząc urocze dołeczki na łokciach, kolanach i ramionach oraz fałdy na szyi i nadgarstkach.

Co z ciałem mamy w 37. tygodniu ciąży?

W 37. tygodniu ciąży twoje ciało również przechodzi przez wiele zmian, przygotowując się do porodu. Podczas kolejnej wizyty prenatalnej lekarz prawdopodobnie sprawdzi, jak postępuje rozwieranie szyjki macicy. Rozwarcie, czyli otwarcie szyjki macicy, musi osiągnąć 10 cm, aby dziecko mogło przejść przez kanał rodny. Lekarz sprawdzi również “dojrzałość” szyjki, która z czasem staje się miękka jak wewnętrzna strona policzka. Efektem tych zmian może być “krwawy śluz”. Różowa lub brązowa wydzielina śluzowa, która oznacza, że naczynia krwionośne w szyjce macicy pękają, przygotowując się do porodu. Lekarz oceni również pozycję Twojej szyjki macicy, która przesuwa się z tyłu do przodu w miarę zbliżania się porodu, oraz pozycję dziecka w stosunku do miednicy – im niżej jest dziecko, tym bliżej do porodu.

Wciąż jednak mogą towarzyszyć ci typowe dla ciąży dolegliwości. W miarę jak twoje dziecko rośnie, zgaga i niestrawność mogą się nasilać. Aby złagodzić te dolegliwości, spróbuj jeść migdały, pić ciepłe mleko z miodem lub spożywać suszoną papaję. Jeśli zauważysz, że żyły w nogach są bardziej widoczne, spróbuj spać na lewym boku i unosić nogi, co poprawi krążenie krwi. Główka twojego dziecka może wywierać nacisk na miednicę, biodra i pęcherz, powodując ból i dyskomfort. Skurcze nóg mogą być problemem, zwłaszcza w nocy. Pij dużo wody i dbaj o odpowiednią ilość magnezu i wapnia w diecie.

Jeśli zauważyłaś rozstępy na brzuchu i piersiach, nie martw się – z czasem znikną i staną się “odznaką” macierzyństwa. Możesz też zauważyć, że twoje sutki wybrzuszają się, co ułatwi noworodkowi przyssanie się podczas karmienia. Nadal też możesz mieć problemy z pamięcią. Z tak wieloma rzeczami do zapamiętania, możesz czuć się zdezorientowana. Sporządzaj listy i umieszczaj przypomnienia, aby nie zapomnieć o ważnych rzeczach. Jeśli dopada cię bezsenność, staraj się jak najwięcej odpoczywać, aby mieć energię na poród i opiekę nad noworodkiem.

Praktyczne porady dla przyszłych mam

Masowanie krocza pomoże ci w rozciągnięciu skóry między pochwą a odbytem, co może zmniejszyć “pieczenie” podczas narodzin dziecka i zmniejszyć ryzyko nacięcia i pęknięcia krocza. Instrukcję jak masować krocze otrzymasz na zajęciach szkoły rodzenia z położną lub fizjoterapeutką uroginekologiczną, który pokaże, jak to robić prawidłowo.

Pamiętaj o ćwiczeniach na piłce, która jest świetnym narzędziem do wzmacniania mięśni brzucha podczas ciąży oraz zapewnienia relaksu i ulgi fizycznej podczas porodu. Jeśli jeszcze nie skończyłaś przygotowywać pokoju dla dziecka, teraz jest na to dobry czas. Zajmij się większymi zadaniami, jak montaż łóżeczka, a następnie przejdź do mniejszych, jak układanie ubranek i pieluch. Przećwicz korzystanie z fotelika samochodowego, wózka i innych sprzętów dla dziecka z pomocą lalki lub pluszaka, aby czuć się pewniej, gdy maluszek już się pojawi.

Aby uniknąć wzdęć i skurczów, jedz posiłki powoli, co zapobiegnie połykaniu powietrza, które może osadzać się w żołądku jako pęcherzyki gazu. Jeśli nie masz żadnych przeciwskazań od lekarza, pamiętaj o codziennej dawce ruchu i regularnych spacerach.

Powodzenia na finiszu tej niesamowitej podróży!

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.