Spacery po lesie, mogą być bardzo przyjemną formą spędzaniu czasu dla całej rodziny. Jesienią szczególnie, gdy dodatkowo można pozbierać grzyby, które my – dorośli, bardzo cenimy za walory smakowe. Jednak czy dzieci mogą jeść grzyby? A co z kobietami w ciąży?
Sezon na grzyby w pełni. Ich zbieranie może sprawić wiele frajdy. Jednak trzeba być również ostrożnym. Nie tylko w kwestii czy dany grzyb jest jadalny, czy nie. Ale przede wszystkim czy podawać dania z dodatkiem grzybów swoim dzieciom.
Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Nawet najbardziej doświadczonym grzybiarzom, zdarzają się błędy w rozpoznaniu danego okazu. Co za tym idzie, zdarza się, że wśród grzybów jadalnych, zaplątają się te niejadalne, a wręcz trujące. Toksyny zawarte w grzybach, są mniej lub bardziej niebezpieczne, ale to nie zmienia faktu, że trzeba wykazać się dużą ostrożnością.
Toksykolodzy zalecają, aby nie podawać grzybów leśnych dzieciom do 12. roku życia. Nawet jeśli są dodatkiem do dań, takich jak np. bigos, sosy do mięs czy zupy. Dlaczego? Ponieważ ewentualne toksyny wchłaniają się w całe danie. Ponadto nawet jeśli dany grzyb nie będzie trujący, to może ciężkostrawny. Z racji, że u dzieci układ pokarmowy i enzymy odpowiedzialne za trawienie, nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dziecko trudniej zniesie spożycie grzybów. Podobna reakcja zachodzi u starszych ludzi, którzy z racji wieku również mają problem z trawieniem.
Obróbka termiczna, taka jak gotowanie, może zmienić strukturę grzyba i sprawić, że będzie lżejszy dla układu trawiennego. Jednak mimo wszystko dzieci nie powinny ich jeść, a jeśli już to należy wprowadzać do diety małe ilości gotowanych grzybów i obserwować.
Ważne: jeśli grzyb jest trujący, ani gotowanie, ani smażenie, czy pieczenie, nie zlikwidują toksyn. Obróbka termiczna nie sprawi, że grzyb będzie jadalny. Dlatego też eksperci nie zalecają ryzyka i podawania grzybów dzieciom.
Co z grzybami hodowlanymi?
Grzyby hodowlane, takie jak pieczarki, czy boczniaki, można podawać dzieciom, jednak po uprzedniej obróbce termicznej. Nie zaleca się podawania surowych grzybów, z uwagi na możliwość wystąpienia bakterii. Dietetycy również zwracają uwagę na to, że grzyby hodowlane można wprowadzić do diety dziecka, gdy jest już ona rozszerzona o owoce, warzywa, mięso itd. W oficjalnych zaleceniach, grzyby nie są nawet wymieniane jako składniki rozszerzenia diety. Grzyby zawierają około 3% białka i 90% wody. Jednak białko to jest dobrze przyswajalne. Dodatkowo zawierają też cenny błonnik, witaminy z grupy B oraz magnez, wapń, potas i żelazo.
Czy kobiety w ciąży mogą jeść grzyby?
Tutaj sytuacja jest porównywalna z dziećmi. To znaczy, grzyby leśne nie są wskazane dla kobiet w ciąży, z uwagi na ryzyko wystąpienia toksyn. Jeżeli ciężarna zjadłaby grzyba, który nie jest jadalny, a wręcz trujący, to niebezpieczne substancje zaszkodzą nie tylko jej, ale również przenikną przez łożysko, do dziecka. Dlatego też nie zaleca się spożywania przez kobiety w ciąży grzybów leśnych. Dotyczy to również kobiet karmiących piersią, z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia toksynami mleka matki.
Jeśli więc lubicie chodzić na grzyby, zabierajcie ze sobą dzieci, edukujcie w kwestii rozpoznawania grzybów jadalnych i niejadalnych, bo to może być świetna zabawa. Jednak próbowanie ich smaku – pozostawcie na później. 🙂
Udanego grzybobrania!
Źródła:
1. https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/grzyby/czy-grzyby-sa-niebezpieczne-dla-dzieci-opinia-toksykologa-i-dietetyka/2773n5y#grzyby-w-diecie-dziecka-czy-sa-szkodliwe
2. https://dietetycy.org.pl/grzyby-w-diecie-dziecka/