Jak zapobiegać depresji poporodowej?

Depresja poporodowa, która dotyka mamy po porodzie to bardzo ważny temat. Jej objawy mogą się różnić, ale często kobietom towarzyszy wówczas uczucie smutku, bezradności, lęku, zmęczenia, utraty zainteresowania lub przyjemności oraz trudności w nawiązywaniu więzi z dzieckiem. Jak zapobiegać depresji poporodowej? Okazuje się, że można to zrobić odpowiednim żywieniem, o czym pisze w swoim artykule dietetyk Paulina Ciupka. 

Jak zapobiegać depresji poporodowej? Żywieniem!

Depresja poporodowa to choroba która dotyczy od 10% do 15% kobiet w ciągu pierwszego roku po porodzie. Dieta uboga w określone witaminy, minerały i składniki odżywcze ma wpływ do wystąpienia zwiększonego ryzyka rozwoju depresji poporodowej. Do najczęstszych biologicznych czynników ryzyka zalicza się z kolei zaburzenia hormonalne oraz niedobory składników odżywczych, głównie wit. B12, wapnia, żelaza, selenu, cynku i kwasów omega-3. Zaobserwowano również korelację pomiędzy trudnościami z karmieniem piersią i depresją poporodową – karminie piersią działa uspokajająco na system hormonalny kobiety.

Jakie składniki uwzględnić w swojej diecie już w trakcie ciąży?

 • Kwasy tłuszczowe omega 3, które występują w tłustych rybach morskich (makrela, sardynka, śledź) oleju lnianym, orzechach i nasionach;
 • żelazo – świetnym źródłem są podroby, jaja, pokrzywa, mięso wieprzowe i wołowe;
 • metylofolian – kwas foliowy w wersji zmetylowanej;
 • S-adenozylo-L-metioninę;
 • witaminę B12 (kobalamina) – nerki i wątroby (wołowe, drobiowe), ryby, małże i inne owoce morza, jaja oraz nabiał;
 • B6 (pirydoksyna), B2 (ryboflawina) produkty odzwierzęce, jaja, podroby, ryby;
 • witaminę D;
 • wapń.

Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedz jest prosta – dość szybko ulegają wyczerpaniu w ciąży i podczas karmienia piersią.

A czy wiesz, co może wpłynąć na twój poród?

Wysycenie organizmu składnikami odżywczymi i brak niedoborów wpływa na przebieg porodu – to oczywiste. Zdrowy, silny organizm, bez chorób towarzyszących, sprawniej poradzi sobie z ogromnym obciążeniem jaki jest poród i szybciej wróci do sprawności w połogu. Jak więc wesprzeć swój organizm? Przede wszystkim zadbaj o:

 1. Odpowiednią podaż witaminy z grupy B, z produktów odzwierzęcych (mięso, podroby) oraz kwasów omega 3, co obniża ryzyko depresji poporodowej.
 2. Wysycenie organizmu kolagenem. Kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów, które pomagają w formowaniu nowej tkanki podczas procesu gojenia się ran.
 3. Witaminę D i jej odpowiedni poziom, która zmniejsza ryzyko powikłań krwotocznych w okresie porodu i połogu.
 4. Odpowiednią ilość magnezu. Niedobór magnezu może przyczynić się do wystąpienia stanów lękowych, bezsenności i skurczy mięśni w połogu.

Autor: Paulina Ciupka, dietetyk i psychodietetyk 

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

  od 2008 r.