Kalendarz ciąży: 14. tydzień ciąży w pigułce

Witaj w drugim trymestrze! 14. tydzień ciąży to czas wielu zmian w twoim organizmie i rozwoju maluszka. Rozpoczęłaś właśnie czwarty miesiąc ciąży, a więc do porodu pozostało pięć miesięcy. Nim się obejrzysz twój maluch będzie na świecie!

Jak wygląda rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży?

Twój bobas jest już wielkości pomarańczy! Chociaż jeszcze nie czujesz ruchów, dziecko nieustannie się rusza. Czy wiesz, że może się już uśmiechać? Mięśnie twarzy dziecka umożliwiają już robienie różnych min, grymasów, uśmiechów. W tym tygodniu w pełni rozwinięte są już narządy płciowe, jednak nie zawsze są widoczne podczas badania USG. U dziecka pojawiają się też pierwsze włosy. Głowa, brwi i ciało Twojego dziecka zaczynają porastać nieco meszkiem, który zapewnia ciepło ale w dalszym etapie ciąży zanika. Jego jelita produkują smółkę, która będzie stanowiła jego pierwsze wypróżnienie po urodzeniu.

Jakie występują objawy w 14. tygodniu ciąży?

Twój brzuszek zaczyna się zaokrąglać więc możesz już powoli myśleć o zakupach ciążowych ubrań. Drugi trymestr przynosi często także ulgę w wielu dolegliwościach. Ustępuje zmęczenie i może poczuć, że masz więcej energii. Dlatego, że twoje ciało zakończyło produkcję łożyska. Twoje piersi nadal mogą rosnąć jednak są już mniej wrażliwe. Ustępują też mdłości, więc może teraz wzrastać twój apetyt.

Niestety u niektórych z was mogą pojawić się żylaki. Może być to spowodowane wzrostem objętości krwi. Możesz je zminimalizować poprzez noszenie pończoch podtrzymujących i utrzymanie aktywności fizycznej. Wysokie poziomy hormonów mogą powodować obrzęk błon śluzowych, prowadząc do zatkanego nosa. Ułatwieniem może być korzystanie z nawilżacza powietrza, szczególnie podczas snu.

Ból więzadła okrężnego

Dla niektórych kobiet, skutkiem ubocznym wzrostu macicy jest wystąpienie bólu więzadła okrężnego. Jest to rodzaj bólu, który może pojawić się w trakcie ciąży, charakteryzujący się uczuciem tępego lub ostrych bólów po jednej lub obu stronach brzucha, zazwyczaj pojawiających się około 14. tygodnia, ale mogących wystąpić w dowolnym momencie w drugim trymestrze.

Proces ten wynika z tego, że macica jest podtrzymywana przez silne pasma więzadeł, które rozciągają się i przerzedzają się, aby dostosować się do wzrastającego obciążenia. To zwiększone obciążenie wywiera nacisk na te więzadła, co powoduje odczuwanie ostrego lub tępego bólu w dolnej części brzucha. Objawy te mogą być bardziej zauważalne podczas nagłych zmian pozycji ciała, takich jak gwałtowne wstawanie z pozycji siedzącej lub leżącej, a także podczas kaszlu lub kichania. Aby złagodzić ból, zaleca się położenie nóg i odpoczynek w wygodnej pozycji, co może pomóc w złagodzeniu napięcia i dyskomfortu.

Na tym kolejnym etapie ciąży ważne jest, aby kontynuować dbanie o zdrowie i dobrze się odżywiać, zapewniając sobie i rozwijającemu się dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin. Wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego pozwalają monitorować postępy ciąży i uzyskać niezbędne porady i wsparcie medyczne.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

1-2. tydzień ciąży 
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży 
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży
11. tydzień ciąży
12. tydzień ciąży
13. tydzień ciąży

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.