Połóg a związek – o co zadbać?

Połóg, czyli okresu rekonwalescencji po porodzie, potrafi być wyzwaniem dla związku. Warto zadbać o to, by wcześniej przygotować się do tego czasu, aby zachować więź i dobre relacje w związku. Tak, aby był to dla Was okres kojarzący się ze wsparciem i wzajemnym zrozumieniem, a nie ciągłymi spięciami.

To duża zmiana nie tylko dla kobiety!

Warto pamiętać, że połóg dotyczy nie tylko kobiety. Bycie w związku oznacza, że jesteście w tym razem. Mężczyźni również mogą doświadczać w tym okresie różnych emocji i wyzwań.

  • Zmiana ról i odpowiedzialności

Mężczyźni mogą przeżywać zmianę swojej roli w związku i rodzicielstwie, szczególnie, jeśli to ich pierwsze dziecko. Mogą czuć presję, by być silnym wsparciem dla partnerki i dziecka.

  • Zmęczenie i stres

Opieka nad partnerką i nowonarodzonym dzieckiem może być bardzo wymagająca fizycznie i emocjonalnie. Mężczyźni mogą odczuwać stres związany z nowymi obowiązkami oraz zmianami w codziennym życiu.

  • Emocje

Mężczyźni mogą doświadczać różnych emocji, takich jak radość, strach, niepewność czy poczucie bezradności. Mogą być zaniepokojeni zdrowiem partnerki i dziecka oraz martwić się o przyszłość rodziny.

  • Zmiana intymności

Po narodzinach dziecka zwykle zmienia się – przynajmniej na jakiś czas – poziom intymności fizycznej. Mężczyźni mogą czuć się zaniepokojeni, niepewni, a nawet zazdrośni w tej sytuacji (o tym co robić gdy partner jest zazdrosny o dziecko pisaliśmy tutaj). Jak znaleźć równowagę między opieką nad partnerką i dzieckiem a zachowaniem intymności w związku? I jak poradzić sobie ze swoimi potrzebami?

Jak mężczyzna może się przygotować do wsparcia partnerki w czasie połogu?

Przygotowanie się wcześniej do wsparcia partnerki w czasie połogu może znacząco ułatwić Wam ten okres.

  • Edukacja

Zdobądź jak najwięcej wiedzy na temat połogu, jak również samego procesu porodu. Przeczytaj książki, uczestnicz w kursach przygotowujących do rodzicielstwa, a także rozmawiaj z lekarzami i położnymi, aby lepiej zrozumieć, czego można się spodziewać i jak najlepiej wesprzeć partnerkę.

  • Komunikacja

Rozmawiaj ze swoją partnerką o jej oczekiwaniach, obawach i preferencjach dotyczących połogu. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, czego potrzebuje i jak możesz jej pomóc w tym okresie. Jeśli nie potrafisz otwarcie i spokojnie rozmawiać w związku, to jest dobry moment, żeby się tego nauczyć. Sięgnij po wsparcie specjalisty.

  • Planowanie

Wspólnie zaplanujcie, jak będziecie sobie pomagać i dzielić obowiązki w czasie połogu. Określcie, kto będzie odpowiedzialny za jakie zadania domowe, opiekę nad dzieckiem i inne codzienne czynności.

  • Sieć wsparcia

Zidentyfikuj rodzinę, przyjaciół oraz inne osoby, które mogą was wesprzeć w czasie połogu. Upewnij się, że macie kogoś, kto może zastąpić was w pilnych sytuacjach lub po prostu zapewnić wsparcie emocjonalne.

  • Przygotowanie materialne

Upewnij się, że macie wszystko, czego będziecie potrzebować w czasie połogu, np. środki higieny dla matki i dziecka, wygodne ubrania dla partnerki, żywność, leki, pieluchy itp. Zadbaj także o wygodne środowisko domowe, które będzie sprzyjać rekonwalescencji partnerki.

  • Elastyczność

Bądź elastyczny i otwarty na zmiany w planach, ponieważ połóg może być nieprzewidywalny. Gotowość do dostosowywania się do zmieniającej się sytuacji pomoże wam lepiej radzić sobie z ewentualnymi trudnościami.

  • Dbaj o siebie

Pamiętaj, że aby móc skutecznie wspierać partnerkę, musisz również dbać o siebie. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, znajduj czas na odpoczynek i wykonywanie aktywności relaksacyjnych, które pomogą ci zachować równowagę w tym trudnym okresie.

Jak kobieta może przygotować partnera do tego, aby ją skutecznie wspierał w czasie połogu?

Wsparcie w czasie połogu jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego kobiety po porodzie. Nie czekaj na to, że partner domyśli się, czego potrzebujesz – prawdopodobnie się nie domyśli, bo to wcale nie jest takie proste. O wiele lepiej obojgu wam posłuży, gdy pomożesz swojemu partnerowi przygotować się do wsparcia ciebie w czasie połogu.

  • Otwarta komunikacja

Rozmawiaj z partnerem otwarcie o swoich obawach, oczekiwaniach i potrzebach związanych z połogiem. Wyraź swoje uczucia i poinformuj go, jak może ci najlepiej pomóc. Uważnie też słuchaj jego obaw.

  • Edukacja

Zachęć partnera do zdobycia wiedzy na temat połogu i procesu rekonwalescencji po porodzie. Przeczytajcie razem książki, obejrzyjcie filmy lub uczestniczcie w kursach, aby lepiej zrozumieć, co się wydarzy i jakie wsparcie będzie potrzebne.

  • Konkretny plan działania

Razem ustalcie, jakie konkretne zadania partner będzie miał do wykonania w czasie połogu. Określcie, kto będzie odpowiedzialny za jakie obowiązki domowe, opiekę nad dzieckiem i inne codzienne czynności.

  • Realistyczne oczekiwania

Bądź szczera co do swoich ograniczeń i potrzeb. Nie wahaj się prosić partnera o pomoc, gdy jej potrzebujesz, i nie oczekuj od niego niemożliwego. Wspólnie ustalcie, jakie wsparcie jest dla ciebie najbardziej istotne i realistyczne do zrealizowania.

  • Przykłady konkretnych sposobów wsparcia

Podaj partnerowi przykłady konkretnych działań, które mogą ci pomóc w czasie połogu. Na przykład, poproś go o przygotowanie posiłków, zmianę pieluchy dziecka, wspólne kąpiele dla dziecka, czy też umożliwienie ci czasu na odpoczynek.

  • Dzielenie emocji

Podziel się z partnerem swoimi emocjami i obawami dotyczącymi połogu. To może pomóc mu lepiej zrozumieć twoje potrzeby i lepiej cię wspierać.

  • Wsparcie dla partnera

Nie zapominaj także o wsparciu dla partnera. Wspólnie ustalcie, jakie działania mogą pomóc mu w radzeniu sobie z ewentualnym stresem czy obawami związanymi z nową rolą ojca. Przygotowanie partnera do wsparcia Ciebie w czasie połogu wymaga otwartej komunikacji, wspólnego planowania i wzajemnego zrozumienia. Dzięki temu będziecie mogli lepiej wspierać się nawzajem w tym wyjątkowym okresie.

Jeśli macie trudności w otwartej komunikacji, nie wahajcie się szukać wsparcia z zewnątrz. Może to być np. specjalista od komunikacji w związku lub grupa wsparcia dla nowych rodziców.

Nie zapominajcie o wyrażaniu wdzięczności i docenianiu wysiłków, jakie wkładacie w wsparcie dla siebie nawzajem. Częste komplementy i wyrazy wdzięczności mogą bardzo wzmacniać więź między wami. Zacznijcie najlepiej od zaraz. Pamiętajcie, że oboje przeżywacie nową sytuację, która może być szansą na wzajemne zbliżenie się.

Autor: Lidia Krobus-Then, trenerka relacji 

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.