Dzisiaj przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych porad dietetycznych, które sprawią, że dbając o zdrowe odżywianie, będziemy mogli z czystym sumieniem zjeść grillowane, smaczne potrawy.
To jak i czym rozpalasz grilla jest bardzo ważne!
Zdrowe grillowanie to nie tylko wrzucenie różnych warzyw na ruszt. Bardzo ważne jest samo rozpalenie grilla! Do grillowania najlepszy będzie brykiet lub węgiel pochodzący z drzew liściastych i nie zawierający żywicy. Żywica zawarta w drewnie drzew iglastych wydziela rakotwórcze aromaty podczas spalania, dlatego lepiej jej unikać. A już na pewno nie rozpalaj grilla przy pomocy zadrukowanego papieru, kartonów, lakierowanego drewna i tym podobnych materiałów!
Po rozpaleniu brykietu, poczekaj, aż pojawi się na nim warstwa popiołu (zazwyczaj po upływie około 40 minut). Dopiero wtedy możesz zacząć przygotowywać potrawy na grillu. Zdrowy grill to nie wyścigi, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość! Gdy w czasie grillowania potraw zauważysz, że żar przygasa, nie dodawaj do paleniska żadnej podpałki (ani płynnej, ani w kostkach)! Ich opary są trujące i przedostałyby się wprost do pieczonej żywności.
Kapiący tłuszcz jest toksyczny
Z mięsa wrzuconego na ruszt zaczyna wytapiać się tłuszcz, który spadając na węgiel, wydziela przy spalaniu toksyczne związki chemiczne. Takie opary unoszą się ku górze i wnikają do nadal grillowanego mięsa czy ryby. A to na pewno nie jest zdrowe!
Dlatego pamiętaj, że grillowanie nie jest najzdrowszą metodą obróbki termicznej i szczególnie w ciąży, nie powinnaś zbyt często jej stosować. Zastąp to grillem elektrycznym!
Dobrze wyczyszczony ruszt to podstawa
Dbaj również o czystość samego rusztu. Mogą osadzać się na nim resztki potraw i spalony tłuszcz, które również są źródłem szkodliwych substancji.
Nie bój się naturalnych przypraw i ziół
Możesz wzmocnić smak mięs, ryb i warzyw grillowanych na ruszcie poprzez dodanie aromatycznych przypraw. Nie tylko wzbogacają smak przygotowywanych dań, ale również ułatwiają trawienie. Majeranek, estragon, rozmaryn, zioła prowansalskie, kurkuma oraz imbir będą doskonałym dodatkiem do potraw z grilla. Naturalne przyprawy neutralizują toksyczne związki, które uwalniają się w czasie grillowania. Pomogą przygotować zdrowe, ale i wyjątkowo smaczne dania z grilla. Unikaj jednak gotowych mieszanek ziół i przypraw, bo mogą być w nim zawarte niepożądane składniki – glutaminian sodu oraz inne polepszacze i konserwanty. Jeśli jednak planujesz zakup takiej mieszanki, koniecznie sprawdź jej skład! Jeśli masz delikatny żołądek, unikaj ostrych przypraw – zastąp je łagodnymi.
Nie kupuj gotowego i przyprawionego mięsa, marynuj sama!
Zrezygnuj z kupna już przyprawionego mięsa. Trudno ocenić świeżość takiego mięsa. Nie masz również pewności, jakie składniki zostały użyte do jego przyprawienia. Dodatek substancji konserwujących i peklujących negatywnie wpłynie na nasze zdrowie – wysoka temperatura powoduje, że rozkładają się do rakotwórczych związków chemicznych (nitrozoamin).
Mimo, iż grillowanie jest raczej prostym sposobem na smaczne przyrządzanie posiłków, to wcześniej warto się trochę natrudzić. Mięso i ryby muszą być odpowiednio wcześnie zamarynowane, by zdążyły przejść aromatem dodanych przypraw. Zrezygnuj z kupowania gotowych marynat, w których mogą być zawarte wzmacniacze smaku i inne niepożądane dodatki. Zrób domową marynatę z dobrej jakości oleju lub oliwy, jogurtu bądź maślanki oraz kwaśnego składnika – soku z cytryny czy octu winnego. Olej lub oliwa zapobiegną wysychaniu dania, kwaśny składnik zmiękczy mięso, a jogurt lub maślanka sprawią, że będzie wyjątkowo soczyste. Nie dodawaj zbyt dużo soli. Lepiej zastąp ją różnymi ziołami i przyprawami.
Nie tylko mięso, pamiętaj też o warzywach
W grillowym menu nie powinno zabraknąć warzyw! Zarówno tych pieczonych, jak i świeżych. Jakie warzywa można śmiało grillować? Niemalże wszystkie! Grilluj cukinię, bakłażany, paprykę, szparagi, marchewkę i wiele innych. Pokrojone w słupki lub plasterki warzywa ułóż na tacce, skrop odrobiną oliwy z oliwek i przypraw suszonymi ziołami. Możesz również przygotować warzywne szaszłyki. Kawałki ulubionych warzyw nadziej na długie szpilki do szaszłyków i co jakiś czas obracaj na grillu.
Kolorowe sałatki z dodatkiem jarmużu, szpinaku, papryki, ogórka, czerwonej cebulki i innych warzyw są także sycącym daniem, które powstrzyma nas przed pałaszowaniem pokaźnych ilości pieczonych mięs. Chronią zatem przed nadmiernym objadaniem się! Dlatego zamiast sięgać po kromkę pszennego chleba do kiełbaski, sięgnij po porcję świeżej sałatki obfitującej w odżywcze składniki. Wrzuć pokrojone warzywa do dużej miski. Nie dodawaj do niej majonezu, lepszy będzie sos winegret lub sama oliwa z oliwek. Wzmocnij jej smak ulubionymi przyprawami oraz ziołami i gotowe!
Proste sosy domowej roboty są najlepsze
Upieczony kawałek mięsa najlepiej komponuje się z sosem. Zrezygnuj jednak z wysokokalorycznych majonezów, ketchupów o sporej zawartości cukru i gotowych dipów, naszpikowanych substancjami konserwującymi. Zamiast tego stwórz proste, ale zdrowe sosy do potraw z grilla – na bazie jogurtu naturalnego. W odmierzeniu potrzebnych składników i ich dokładnym wymieszaniu pomoże Ci shaker do sosów i dressingów.
Zrezygnuj z tłustego majonezu i zastąp go sosem przygotowanym na bazie serka. Wystarczy, że zblendujesz serek wiejski, ugotowane na twardo jajko, łyżeczkę musztardy sarepskiej i kilka kropel soku z cytryny. Stwórz również domowy sos tzatziki z jogurtu greckiego, startego ogórka i ząbków czosnku. Z kolei pomidorowy dip przygotowany ze świeżych pomidorów i aromatycznego rozmarynu skutecznie zastąpi sklepowy ketchup! Domowej roboty sosy przełóż do małych miseczek do dipów.
Pamiętaj: możesz zadbać o swoje zdrowie i to niewielkim nakładem sił!
Źródło: informacja własna