Kalendarz ciąży: 15. tydzień ciąży w pigułce

Przyszła mamo! Rozpoczęłaś już drugi trymestr ciąży, więc powinno być ci troszkę lżej. Ciążowe dolegliwości nie powinny być już tak dokuczliwe. 15. tydzień ciąży to czas intensywnych zmian, zarówno u ciebie, jak i u maluszka. Twój maluch jest już tak duży jak gruszka! 

Jak wygląda rozwój dziecka w 15. tygodniu ciąży?

W tym momencie ciąży, twoje dziecko cały czas intensywnie rośnie i rozwija się. Jego cechy fizyczne zaczynają nabierać kształtu, a skóra pozostaje nadal bardzo cienka, co pozwala na obserwację rozwijających się naczyń krwionośnych. Dziecko osiąga wielkość średniej gruszki. Również narządy wewnętrzne rozwijają się szybko. Uszy znajdują się już na właściwych pozycjach po bokach głowy, a oczy przesuwają się z boków głowy na przód twarzy.

Czy wiesz, że to również czas, w którym twój bobas intensywnie ćwiczy? Ćwiczy już takie odruchy jak oddychanie, ssanie, połykanie, ale także kopie, kręci palcami u stóp i porusza małymi rączkami i nóżkami. Jednak ruchy te nie są jeszcze dla ciebie odczuwalne. Za to podczas wizyty u lekarza, możesz już posłuchać bicia jego serduszka. Jeśli masz szczęście, dowiesz się także jakiej płci jest twój maluch.

Jakie objawy występują w 15. tygodniu ciąży? Jak sobie z nimi radzić?

W 15. tygodniu ciąży, kobiety mogą nadal odczuwać niektóre objawy ciążowe, takie jak: zgaga, niestrawność, bóle głowy, zmiany nastroju, żylaki,  czy bóle więzadła obłego macicy, Ważne jest, aby zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne matki w tym okresie. Dbaj o ruch i aktywność fizyczną. Jeśli cierpisz na zgagę lub niestrawność, postaraj się spożywać kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, aby nie przeciążać układu trawiennego. Jeśli masz objawy depresji prenatalnej, takie jak smutek, wycofanie się czy trudności ze snem, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty. Pamiętaj również o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza prowadzącego ciążę. Regularne monitorowanie zdrowia zarówno matki, jak i dziecka, jest kluczowe dla zapewnienia zdrowej ciąży i bezpiecznego narodzenia dziecka.

Czy dopadł cię już „baby brain”? Nie martw się, to częste zjawisko u kobiet w ciąży. To, że nie możesz sobie przypomnieć, gdzie zostawiłaś portfel lub kiedy jest zaplanowana twoja następna wizyta lekarska, jest całkiem normalne i charakterystyczne dla ciąży. Dzieje się tak, ponieważ objętość twoich komórek mózgowych faktycznie maleje w ciąży. Staraj się zapisywać sobie istotne kwestie w kalendarzu, notatniku, w telefonie, aby oszczędzić sobie stresu.

Zarówno maluch, jak i twój brzuszek, zaczynają właśnie szybko rosnąć. Ważne, aby teraz zadbać o swój komfort. Wybieraj wygodne i luźne ubrania zarówno na co dzień, jak i do ćwiczeń. Pamiętaj także o wygodnej bieliźnie, czyli bawełnianych majtkach i dobrym biustonoszu, który zapewni komfort dla twoich piersi. Często w tym wypadku sprawdzają się staniki sportowe.

W 15. tygodniu ciąży, możesz odczuwać pewność siebie w swojej ciąży, ale również mogą pojawić się nowe pytania i obawy. Ważne jest, aby mieć wsparcie lekarza i bliskich w tym ważnym okresie. Pozostań zdrowa i bądź gotowa na dalszy rozwój swojej ciąży!

Zobacz inne tygodnie ciąży:

1-2. tydzień ciąży 
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży 
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży
11. tydzień ciąży
12. tydzień ciąży
13. tydzień ciąży
14. tydzień ciąży 

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.