Kalendarz ciąży: 29. tydzień ciąży w pigułce

Właśnie wkroczyłaś w 29. tydzień ciąży. W tym punkcie ciąży, twoje dziecko rośnie i rozwija się w niesamowitym tempie, a ty, jako przyszła mama, doświadczasz wielu zmian zarówno w ciele, jak i w codziennym życiu. Zanim wkroczysz w ostatnią fazę ciąży, warto dowiedzieć się, co dzieje się w 29. tygodniu i jakie czekają cię wyzwania oraz przyjemności.

Twój maluch w 29. tygodniu ciąży

W 29. tygodniu ciąży twoje maleństwo waży teraz od 1100 gram do nawet 1400 gram  i mierzy między 39 a 40 centymetrów. Choć zbliża się do swojej długości przy narodzinach, nadal musi nieco przybrać na wadze. W ciągu kolejnych 11. tygodni jego waga podwoi się lub nawet zbliży do potrojenia. Ale to nie wszystko! Twój maluszek zyskuje więcej tłuszczu, a jego skóra zaczyna wygładzać się, gdy pod nią odkłada się biały tłuszcz, który jest różny od wcześniejszego brązowego. Oprócz solidnych kopniaków, możesz znów poczuć lekkie, rytmiczne stuknięcia. Czym są? To nic innego jak czkawka twojego bobasa. W tym tygodniu zaczyna się także uśmiechać. Koniecznie zacznij liczyć ruchy dziecka, a o dokładną instrukcję jak to robić, najlepiej zapytaj swojego lekarza.

Jakie zmiany zachodzą w ciele przyszłej mamy?

Jednym z wyzwań, z którymi możesz się spotkać w 29. tygodniu, są żylaki. Około 20% przyszłych mam doświadcza ich w tym okresie. Te spuchnięte naczynia krwionośne mogą pojawić się lub się pogłębić, gdy jesteś w ciąży. Choć rzadko są powodem do niepokoju, mogą sprawić, że twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce, ciepło, detergenty, chlor i nawet pewne pokarmy. Zadbaj o krążenie krwi, unikając długotrwałego stania lub siedzenia i staraj się codziennie ćwiczyć. Nie martw się jednak, bo większość żylaków zazwyczaj cofa się w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Jeśli zauważysz swędzenie, zaczerwienienie lub wysypkę na skórze, warto porozmawiać z lekarzem o bezpiecznych dla ciąży sposobach na ich złagodzenie. W tym tygodniu ciąży nadal mogą doskwierać ci takie dolegliwości jak: zatwardzenie, migreny, hemoroidy, czy niestrawności żołądkowe. Ponadto wiele kobiet doświadcza tzw. „baby brain”, czyli uczucia, w którym ciężko zebrać myśli i działać logicznie, oraz ciągłego zapominania. Mogą również szybciej rosnąć ci teraz paznokcie.

Porady dla przyszłej mamy

W 29. tygodniu ciąży ważne jest, abyś nadal dbała o swoje zdrowie i samopoczucie. To idealny czas na zaplanowanie wizyty w szpitalu gdzie będziesz rodzić. Wiele szpitali organizuje dni otwarte swoich oddziałów, lub umożliwia zwiedzanie porodówek, co pomoże ci oswoić się z tym miejscem lub podjąć decyzję jaki szpital do porodu wybrać.  Pamiętaj również o właściwym ubraniu do ćwiczeń. Warto wybrać wygodne buty z solidnym wsparciem podbicia stopy, dobry biustonosz sportowy oraz mieć ze sobą wodę do picia przed, w trakcie i po treningu.

Podczas 29. tygodnia ciąży warto również rozważyć pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej. Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste, które mogą być używane do leczenia niektórych chorób. Warto rozmawiać z lekarzem o opcjach przechowywania lub oddania krwi pępowinowej.

29. tydzień ciąży to czas wielu zmian i wyzwań, ale również wielu radości i oczekiwania na nadchodzące wydarzenia. Dbaj o siebie i swoje dziecko oraz korzystaj z każdego momentu tej wyjątkowej podróży przez ciążę.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

 

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.