Kalendarz ciąży: 30. tydzień ciąży w pigułce

30. tydzień ciąży to ważny etap dla zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. W tym okresie kobieta odczuwa wiele zmian fizycznych, a dziecko szybko rozwija się, przygotowując się do narodzin. Pozwólmy sobie bliżej przyjrzeć się, co się dzieje w ciele kobiety i jakie są kluczowe wydarzenia w życiu rozwijającego się dziecka.

Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży

Podczas 30. tygodnia ciąży dziecko szybko rośnie i rozwija się. Jego mózg staje się coraz bardziej złożony, a na powierzchni zaczynają pojawiać się charakterystyczne bruzdy i wgłębienia. To ważne, ponieważ zapewniają one miejsce na większą ilość komórek mózgowych, co jest niezbędne dla rozwoju dziecka poza łonem matki. Ręce twojego malucha są jeszcze lepiej rozwinięte, rosną też paznokcie. Na badaniu USG często widać jak maluch chwyta swoją stopę. Następuje teraz również intensywny wzrost dziecka, które w kolejnych tygodniach będzie przybierać na wadze około 200-250 gram tygodniowo.

Kolejnym dużym wydarzeniem w rozwoju malucha w 30. tygodniu ciąży to fakt, że szpik kostny przejął właśnie całkowicie produkcję czerwonych krwinek. Wcześniej były za to odpowiedzialne grupy tkankowe, oraz śledziona. To ważny krok dla twojego dziecka, ponieważ oznacza to, że będzie lepiej radzić sobie na własną rękę po urodzeniu.

Zmiany w ruchach płodu

Kobieta w 30. tygodniu ciąży może odczuwać ruchy dziecka codziennie, czasem jako uderzenia lub kopnięcia, a innym razem jako drgania lub rozciągnięcia. Jednak ze względu na coraz ciaśniejszą przestrzeń w macicy, może wystąpić zmniejszenie intensywności twardych kopnięć. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek  niepokojących zmian w ruchach płodu.

Niestety w tym tygodniu mogą powrócić niektóre objawy, które odczuwałaś na początku ciąży, czyli częste oddawanie moczu, ponieważ główka dziecka teraz naciska na twój pęcherz, oraz wrażliwe piersi, które przygotowują się do produkcji mleka, zmęczenie i zgaga. Oprócz tego możesz doświadczać zadyszki, wzdęć, obrzęków stóp i kostek, zaparć oraz nowych rozstępów. Zadyszka może być spowodowana naciskiem rosnącego dziecka na przeponę. Wzdęcia wynikają z rozszerzania się macicy, która wywiera nacisk na odbyt, co może prowadzić do niemożności kontroli wypuszczania gazu. Obrzęki stóp i kostek są powszechne, ponieważ rosnąca macica uciska na naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie. Zaparcia mogą wystąpić ze względu na nacisk macicy na jelita. Rozstępy pojawiają się wraz z rozciąganiem skóry pod wpływem rosnącego brzucha. Zmęczenie może być spowodowane większym zapotrzebowaniem organizmu na energię oraz problemami ze snem.

Jak sobie radzić?

Jeśli doskwiera ci zadyszka, spróbuj leżenia w półsiedzącej pozycji na lewym boku z podpartymi poduszkami. Postaw na wygodę i unikaj obcasów, najlepiej sprawdzą się płaskie, sportowe buty. Pij więcej wody, ponieważ picie dużej ilości płynów, zapobiega obrzękom, a także ograniczenie spożycia soli. Pamiętaj utrzymywaniu higieny podczas przygotowywania jedzenia, w tym o regularnym myciu rąk i dokładnym myciu owoców i warzyw.

Ważne jest, aby kobieta w 30. tygodniu ciąży dbała o swoje zdrowie, stosując się do zaleceń lekarza i monitorując wszelkie zmiany w ciele oraz ruchach płodu. Nie zapominajmy również o wsparciu emocjonalnym i fizycznym, które może być kluczowe w tym okresie.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.