Kalendarz ciąży: 32. tydzień ciąży w pigułce

Gratulacje! W 32. tygodniu ciąży znajdujesz się już w 8 miesiącu, czyli zaawansowanej fazie swojej drogi do macierzyństwa. To czas, w którym wiele zmian zachodzi zarówno w twoim ciele, jak i w rozwoju twojego dziecka. Dowiedz się więcej o tym, co możesz spodziewać się w tym ważnym etapie ciąży.

Rozwój malucha w 32. tygodniu ciąży

Twój mały skarb rozwija się szybko i dynamicznie w 32. tygodniu ciąży. W tej chwili jego organy są już w pełni ukształtowane, za wyjątkiem płuc, które nadal dojrzewają. Niemniej jednak, nawet gdybyś urodziła się w tym tygodniu, twój maluszek prawdopodobnie poradziłby sobie świetnie na świecie. W tej fazie dziecko zaczyna praktykować oddychanie poprzez wdychanie płynu owodniowego. Kiedy patrzysz na niego na ostatnich zdjęciach z USG, zauważysz, że jego skóra przestała być przezroczysta, co świadczy o rosnącej ilości tkanki tłuszczowej pod skórą. To tylko jedna z wielu zmian, które dziecko przechodzi w tej fazie ciąży.

Człowiek, którego nosisz pod sercem ma już od 1,6 do 1,8 kilograma i mierzy od 40 do 43 centymetrów! Między 32. a 38. tygodniem ciąży dziecko prawdopodobnie ustawi się w pozycji głową w dół, tyłkiem w górę, przygotowując się na poród. Jednak nie martw się jeśli jeszcze tego nie zrobiło. Może to zrobić dopiero przed samym porodem.

Twoje ciało w 32. tygodniu ciąży

W tym okresie, twój organizm przygotowuje się do porodu poprzez regularne skurcze Braxtona Hicksa, które są niczym innym jak treningiem mięśni macicy. Mogą być one odczuwane jako okresowe napinanie lub usztywnienie macicy, zaczynając się w okolicach środka ciąży. Warto jednak pamiętać, że są one nieprzewidywalne i niezbyt regularne, w przeciwieństwie do skurczów porodowych, które stają się coraz silniejsze i regularniejsze w miarę zbliżania się do porodu. Ponadto, w trzecim trymestrze ciąży, wiele kobiet doświadcza innych dolegliwości, takich jak zaparcia, hemoroidy, skurcze nóg, zawroty głowy czy swędząca skóra, a także pierwsze wycieki z piersi. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany hormonalne i fizyczne, które zachodzą w organizmie kobiety w ciąży.

32. tydzień ciąży to czas intensywnych zmian zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo oraz korzystać z dostępnych zasobów i wsparcia, zarówno ze strony rodziny, jak i opieki medycznej. Trzymaj się zdrowo i ciesz się każdą chwilą tego niezwykłego czasu!

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.