Kalendarz ciąży: 33. tydzień ciąży w pigułce

W 33. tygodniu ciąży, większość kobiet odczuwa mieszankę ekscytacji i niecierpliwości, gdy zbliża się moment narodzin ich małego cudu. To czas, gdy twoje dziecko jest już gotowe na świat, a ty przygotowujesz się na powitanie go w pełni. Przez całą ciążę dokonuje się wiele zmian, zarówno w twoim ciele, jak i w rozwoju dziecka. Przyjrzyjmy się bliżej, co dzieje się w 33. tygodniu ciąży.

Rozwój malucha

W 33. tygodniu ciąży, twoje dziecko jest już prawie gotowe do przyjścia na świat. Jego długość może wynosić od 40 do 43 cm i ważyć może już prawie 2 kg! To imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno było wielkości grejpfruta! Twoje dziecko będzie kontynuować przybieranie na wadze w tempie około 200-220 gram tygodniowo, zbliżając się do podwojenia swojej wagi przed narodzinami. W tym okresie twoje dziecko staje się coraz bardziej aktywne. Możesz odczuwać jego ruchy jako ostre kopniaki, które są wynikiem jego szybkiego wzrostu i ograniczonej przestrzeni w macicy. Pamiętaj, że częste ruchy są oznaką zdrowego rozwijania się dziecka.

Co więcej, w 33. tygodniu twoje dziecko zaczyna różnicować dzień od nocy. Jego oczy zaczynają zamykać się podczas snu i otwierać, gdy się obudzi. Ta zmiana może być widoczna dla ciebie, gdy zauważysz zmiany w intensywności ruchów dziecka w różnych momentach dnia.

Zmiany w twoim ciele

Wraz z rosnącym brzuchem i szybko rozwijającym się dzieckiem, wiele kobiet doświadcza różnych objawów w 33. tygodniu ciąży. Niektóre z tych objawów to:

  • Bezsenność: Zmiany hormonalne, częste wizyty w łazience, skurcze mięśni, zgaga i wielkość brzucha mogą sprawić, że sen staje się trudny do osiągnięcia. Zalecenia obejmują unikanie aktywności fizycznej i ekranów przed snem, a także próby relaksacyjne, takie jak ciepła kąpiel przed pójściem spać.
  • Duszność: Twój rosnący brzuch wywiera presję na twoje płuca, co może sprawić, że odczuwasz duszność. To normalne zjawisko, ale stanie prosto może pomóc ci złagodzić ten dyskomfort.
  • Niezdarność: Zwiększający się brzuch zmienia twoje centrum ciężkości, co może sprawić, że czujesz się bardziej niezgrabnie. Pamiętaj, że ważne jest, abyś zwolniła tempo i pozwoliła sobie na odpoczynek, aby uniknąć kontuzji.

Zadbaj o siebie i dziecko

W 33. tygodniu ciąży ważne jest, abyś nadal dbała o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, zarówno dla siebie, jak i dla swojego dziecka. Już teraz możesz zadbać o karmienie piersią. Jeszcze w ciąży możesz poćwiczyć i zaznajomić się z pozycjami do karmienia piersią, czy alternatywnymi sposobami karmienia. W tym pomogą ci zajęcia w szkole rodzenia, lub edukacja z twoją położną. To także czas, aby wybrać szpital do porodu. Weź pod uwagę takie kwestie jak lokalizacja, opinie innych pacjentek, czy możliwość towarzyszenia w porodzie. W trzecim trymestrze ciąży zaleca się unikanie ciężkich ćwiczeń, aby uniknąć nadmiernego napięcia i zmniejszyć ryzyko urazu. Skup się na relaksacji i rozluźnieniu przed porodem.

33. tydzień ciąży to czas ekscytacji, niecierpliwości i przygotowań na nadchodzące narodziny. Twoje dziecko jest już gotowe na świat, a ty nadal doświadczasz zmian w swoim ciele i codziennym życiu.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.