Kalendarz ciąży: 34. tydzień ciąży w pigułce

Jesteś w 34. tygodniu ciąży, a to oznacza, że wkroczyłaś już w ósmy miesiąc ciąży. Wiele zmian zachodzi zarówno w twoim ciele, jak i w życiu twojego dziecka. Dowiedz się, co możesz oczekiwać w tym ważnym okresie ciąży i jak sobie pomóc w przygotowaniach.

Rozwój twojego dziecka

Twój maluch jest teraz gotowy do przybycia na świat, ważąc około 2,4 kg i mierząc około 45 centymetrów. W tym tygodniu u chłopców jądra zaczynają schodzić z brzucha do worka mosznowego. Zdarza się jednak, że przed narodzinami ten proces nie zdąży nastąpić, bo około 30 procent wcześniaków rodzi się z jądrami, które nie opadły. W tym tygodniu ciąży rozwijają się już w pełni paznokcie u rąk i stóp i będą już takie, jak po porodzie.

Co dzieje się w ciele przyszłej mamy?

Twoja macica nadal rośnie i teraz znajduje się około około 12 centymetrów powyżej pępka. To oznacza, że możesz odczuwać coraz większy dyskomfort związany z brakiem miejsca w brzuchu. Jednym z powszechnych objawów w tej fazie ciąży, może być pogorszenie widzenia. Oczy stają się bardziej suche i podrażnione, a widzenie może być nieco rozmyte. To spowodowane jest zmianami hormonalnymi. Pamiętaj, aby porozmawiać o tym z lekarzem, jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy. Wciąż jednak może zmagać się z takimi dolegliwościami jak: wzdęcia i gazy, zatwardzenie, hemeoroidy, zwiększona wydzielina z pochwy, bóle pleców, skurcze mięśni, obrzęki, duszności, bezsenność, czy rozstępy. Ostatni trymestr może wiązać się także z pierwszymi wyciekami z piersi, które przygotowują się do produkcji mleka.

Jak dbać o siebie w 34. tygodniu ciąży?

Śniadanie jest ważne, nawet jeśli nie jesteś typem osoby, która go lubi. Pamiętaj, że Twoje ciało potrzebuje energii, szczególnie teraz, gdy zbliża się termin porodu. Staraj się wybierać zdrowe i pożywne posiłki, nawet jeśli musisz je jeść w biegu. Regularne ćwiczenia mogą przynieść wiele korzyści zarówno tobie, jak i twojemu dziecku. Zamiast intensywnych treningów, postaw na lżejsze formy aktywności fizycznej, takie jak spacery, joga, czy inne sposoby na relaksację. Nie zapominaj o higienie osobistej. Mimo że jesteś w zaawansowanej ciąży, nadal ważne jest, aby dbać o siebie. Regularne kąpiele mogą być korzystne, o ile dbasz o to, aby woda nie była zbyt gorąca, a wanna miała antypoślizgową powierzchnię.

Teraz jest dobry czas, aby omówić z położną plan porodu i dopakować ostatnie potrzebne rzeczy do torby, którą weźmiesz do szpitala. To też ostatni dzwonek na kupno fotelika samochodowego!

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, więc nie martw się, jeśli masz pytania lub obawy. Twój lekarz i położna jest tam, aby ci pomóc i udzielić odpowiedzi na wszystkie twoje pytania. A teraz, gdy zbliżasz się do końca ciąży, zapewnij sobie trochę czasu na odpoczynek i przygotowanie się do największej przygody swojego życia — przyjścia na świat twojego malucha!

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.