Kalendarz ciąży: 35. tydzień ciąży w pigułce

Gratulacje! Dotarłaś do 35. tygodnia ciąży, co oznacza, że jesteś w ósmym miesiącu ciąży i zostało ci już tylko kilka tygodni do porodu. To ekscytujący czas pełen przygotowań, ale również wyzwań. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć i na co zwrócić uwagę w tym etapie ciąży.

Jak rozwija się maluch w 35. tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży, Twoje dziecko ma około 45 cm wzrostu i waży około 2,4 kg. Twój maluszek wciąż przybiera na wadze, gromadząc cenną tkankę tłuszczową, która pomoże mu regulować temperaturę po narodzinach. Większość jego wzrostu w tym momencie to właśnie tłuszcz. Pod koniec ósmego miesiąca większość dzieci przyjmuje pozycję główką w dół, przygotowując się do porodu. Ta pozycja ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny podczas porodu. W miarę jak przestrzeń w twojej macicy staje się coraz mniejsza, ruchy dziecka zmieniają się z kopniaków i uderzeń na bardziej subtelne przewroty i wiercenia.

Jak zachowuje się ciało przyszłej mamy?

Twoje ciało jest teraz w pełnym trybie przygotowawczym do porodu. Możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które są niebolesnymi skurczami przygotowującymi macicę do porodu. Dodatkowo, możesz zauważyć, że mierzony obwód twojego brzucha od kości łonowej do szczytu macicy wynosi około 35 cm, co jest zgodne z liczbą tygodni ciąży. Teraz, gdy dziecko jest w pozycji główką w dół, może wywierać większy nacisk na twój pęcherz, co powoduje częstsze wizyty w toalecie i czasami nawet niekontrolowane wycieki moczu przy kaszlu, kichaniu czy śmiechu. Aby zmniejszyć dyskomfort, staraj się całkowicie opróżniać pęcherz, pochylając się do przodu podczas oddawania moczu.

Wiele przyszłych mam zmaga się także z bezsennością ciążową. Aby poprawić jakość snu, wprowadź kojącą rutynę przed snem, jak czytanie, ciepła kąpiel czy medytacja. Jeśli nie możesz zasnąć po 20-30 minutach, wstań z łóżka i zajmij się czymś spokojnym, np. sortowaniem ubranek dziecięcych, a potem spróbuj zasnąć ponownie. Prawie połowa ciężarnych kobiet doświadcza także zgagi. Aby złagodzić objawy, jedz powoli i unikaj jedzenia, które może wywoływać zgagę, jak cytrusy i pomidory. Siedź prosto podczas jedzenia i pozostań w tej pozycji przez kilka godzin po posiłku. Guma bez cukru może również pomóc neutralizować kwas w przełyku.

W 35. tygodniu ciąży możesz nadal zmagać się z takimi dolegliwościami jak: bóle głowy, żylaki, hemoroidy, krwawiące dziąsła, wysypki skórne, czy zamroczenie ciążowe. Możesz sobie pomóc regularnymi spacerami na świeżym powietrzu i wietrzeniem pomieszczeń. Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy C, która pomoże na dolegliwości związane z krwawieniem dziąseł.

Czas na ostatnie przygotowania

Poród tuż, tuż więc musisz być już przygotowana na pobyt w szpitalu. Oprócz przygotowanej torby do porodu z rzeczami dla ciebie i malucha, sprawdź, które wejście do szpitala jest dla ciebie najwygodniejsze i ustal z osobą, która będzie zawozić cię do szpitala, gdzie ma zaparkować. Zaplanuj najkrótszą trasę do szpitala i rozważ przeprowadzenie próbnej jazdy. Jeśli masz dzieci w domu, zorganizuj opiekę nad nimi i poproś kogoś, aby nakarmił twoje zwierzęta. A jeśli  masz możliwość, weź udział w dniu otwartym porodówki, w której zamierzasz rodzić, aby oswoić się z tym miejscem.

Jednym z ćwiczeń, które mogą przyśpieszyć poród są przysiady. Zwiększają otwarcie miednicy, co ułatwia dziecku zejście w dół. Zacznij teraz włączać przysiady do swojej rutyny ćwiczeń, aby być gotowa, gdy nadejdzie czas porodu.

35. tydzień ciąży to czas pełen wyzwań i przygotowań. Pamiętaj, aby dbać o siebie, słuchać swojego ciała i nie bać się prosić o pomoc. Jesteś już tak blisko spotkania swojego maleństwa, więc ciesz się tymi ostatnimi tygodniami ciąży i przygotuj się na nową, ekscytującą podróż jako mama.

Zobacz inne tygodnie ciąży:

Skontaktuj się z nami

Mailowo jesteśmy dla Was dostępni w godzinach 08:00 - 16:00

    od 2008 r.