Jesteś już w 36. tygodniu ciąży, czyli rozpoczynasz dziewiąty miesiąc! To niezwykły moment, gdy twoje ciało i dziecko przygotowują się do nadchodzącego porodu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czego możesz oczekiwać w tym okresie oraz jak przygotować się na nadchodzące wydarzenia.
Co nowego u twojego malucha w 36. tygodniu ciąży?
Twój maluszek rozwija się dynamicznie i mierzy już około 46-48 cm, a jego waga może osiągać już około 2,7 kg. Jednak teraz jego wzrost prawdopodobnie nieco wyhamuje. Jego ruchy mogą się zmieniać, kopnięcia stają się mniej ostre, ponieważ ma coraz mniej miejsca do poruszania się w twojej macicy. Ma też w ostatnim czasie bardzo wyostrzony słuch. Jego układ krążenia, układ odpornościowy bardzo się rozwinęły, aby były gotowe już na przyjście na świat. Jednak zaległości musi nadrobić jeszcze układ trawienny, który dojrzeje tak naprawdę dopiero kilka miesięcy po narodzinach.
Tak jak twoje ciało, również twoje dziecko przygotowuje się na poród. Kości czaszki malucha nie są jeszcze zrośnięte, aby mogły przecisnąć się przez kanał rodny. Tak samo jak niektóre kości i chrząstki, które pozostają miękkie, aby ułatwić poród. W tym czasie dziecko także obniża się w kierunki miednicy, a to może dać ci ulgę w ucisku na przeponę. Dzięki temu będziesz mogła wziąć głębsze oddechy, a brak uciśnięcia żołądka sprawi, że będziesz jadła posiłki bez dyskomfortu.
Jak czuje się mama?
W 36. tygodniu ciąży, możesz zauważyć różne zmiany w swoim ciele. Może pojawić się: zgaga, wzdęcia, gazy, zaparcia, częstsze oddawanie moczu, a także swędzenie brzucha ze względu na jego rozciąganie. Niektóre kobiety mogą także odczuwać nawrót porannych mdłości, bezsenność czy obrzęki. Może także pojawić się wydzielina z pochwy z krwią, co oznacza, że szyjka macicy, która zaczęła się rozwierać, mogła zostać podrażniona.
Wiesz czym jest instynkt wicia gniazda? Jeśli poczułaś ostatnio więcej energii, oraz potrzebę zorganizowania sobie przestrzeni przed porodem, uporządkowania, to właśnie jest ten instynkt. Pamiętaj jednak o odpoczynku, aby nie przesadzić z codziennymi zadaniami.
Ostatnie przygotowania
Między 35. a 37. tygodniem ciąży, lekarz przeprowadzi test na obecność paciorkowców grupy B (GBS), bakterii, które mogą powodować poważne infekcje u noworodków podczas porodu. Test ten polega na pobraniu wymazów z pochwy i odbytnicy. Jeśli wyniki będą pozytywne, zostaniesz poddana antybiotykoterapii podczas porodu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia dziecka.
Zwróć uwagę czy nie odszedł ci czop śluzowy. Co to takiego? Czop śluzowy to zazwyczaj gęsta, żółta wydzielina z domieszką krwi, ale ilość śluzu różni się w zależności od kobiety i nie wszystkie przyszłe mamy zauważą, że go straciły. Zamyka on otwór szyjki macicy, chroniąc dziecko przed światem zewnętrznym. Jeśli odejdzie, będzie to znak, że poród jest tuż, tuż. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, ponieważ u niektórych kobiet będzie on oznaczał poród już za kilka godzin, a u niektórych będzie to jeszcze kwestia dni, a nawet tygodni.
Mimo że przestrzeń w macicy staje się coraz mniejsza, nadal powinnaś śledzić ruchy swojego dziecka każdego dnia. Zwróć uwagę na 10 ruchów w ciągu dwóch godzin i zauważ, czy występuje zmiana w ich częstotliwości lub wzorze. W przypadku nietypowych zmian, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
36. tydzień ciąży to czas pełen zmian i przygotowań do nadchodzącego porodu. Bądź świadoma swojego ciała, śledź ruchy swojego dziecka i zadawaj pytania swojemu lekarzowi, abyś mogła poczuć się pewnie i spokojnie podczas ostatnich tygodni ciąży. Przygotuj się na przyjście na świat swojego małego cudu i ciesz się tym magicznym czasem oczekiwania!
Zobacz inne tygodnie ciąży:
1-2. tydzień ciąży
3. tydzień ciąży
4. tydzień ciąży
5. tydzień ciąży
6. tydzień ciąży
7. tydzień ciąży
8. tydzień ciąży
9. tydzień ciąży
10. tydzień ciąży
11. tydzień ciąży
12. tydzień ciąży
13. tydzień ciąży
14. tydzień ciąży
15. tydzień ciąży
16. tydzień ciąży
17. tydzień ciąży
18. tydzień ciąży
19. tydzień ciąży
20. tydzień ciąży
21. tydzień ciąży
22. tydzień ciąży
23. tydzień ciąży
24. tydzień ciąży
25. tydzień ciąży
26. tydzień ciąży
27. tydzień ciąży
28. tydzień ciąży
29. tydzień ciąży
30. tydzień ciąży
31. tydzień ciąży
32. tydzień ciąży
33. tydzień ciąży
34. tydzień ciąży
35. tydzień ciąży